Rusi zaradili Zuckerbergovu Metu medzi teroristické organizácie

Ruská Federálna služba pre finančný monitoring (Rosfinmonitoring) zaradila na zoznam "teroristických a extrémistických" organizácií americkú spoločnosť Meta, ktorá vlastní sociálne siete Facebook a Instagram, informuje agentúra AFP.

11.10.2022 17:06
meta Foto:
Auto prechádza okolo sídla spoločnosti Meta v Menlo Parku v americkej Kalifornii.
debata (16)

Americký technologický gigant sa tak ocitol medzi teroristickými organizáciami ako Taliban, ruskými opozičnými skupinami alebo krajne pravicovými nacionalistami. Rusko už v marci zakázalo prostredníctvom súdneho príkazu sociálne siete Facebook a Instagram za údajné „vykonávanie extrémistických aktivít“. Ich materskú firmu Meta úrady predtým obvinili za tolerovanie rusofóbie na sociálnych sieťach počas vojny na Ukrajine.

Meta ešte pred súdnym príkazom z 10. marca oznámila zmenu svojich pravidiel a umožnila na svojich platformách vyjadriť hnev voči ruským ozbrojeným silám, ale nie voči ruským civilistom. Meta svoj postoj neskôr upravila tak, aby sa voľnejšie pravidlá pre vyjadrenie hnevu vzťahovali iba na prispievateľov z Ukrajiny.

Sergej Lavrov Čítajte viac Lavrov: Vojnu s Ukrajinou už dlho riadia Spojené štáty

Facebook a Instagram sú v Rusku nedostupné od marca, tamojší užívatelia však pomocou VPN siete dokážu obísť internetové obmedzenia, približuje AFP. Obzvlášť populárny je v Rusku Instagram, ktorý bol kľúčovou platformou na zverejňovanie reklám. Túto aplikáciu spoločnosti Meta používajú celosvetovo miliardy ľudí.

16 debata chyba
Viac na túto tému: #Rusko #USA #Mark Zuckerberg #méta #vojna na Ukrajine