Ekologické aktivistky v Londýne vyliali na van Goghov obraz polievku

Ekologické aktivistky z hnutia Just Stop Oil (Zastavme ropu) v londýnskej Národnej galérii vyliali na obraz Slnečnice holandského maliara Vincenta van Gogha paradajkovú polievku. Obe ženy neskôr zatkla polícia. Obraz podľa galérie chránilo sklo, takže nebol zničený, mierne bol však poškodený rám.

14.10.2022 21:20
Británia aktivisti galéria van Gogh obraz protest Foto: ,
Environmentálni aktivisti zo zoskupenia Just Stop Oil hodili plechovky s rajčinovou polievkou na zrejme najslávnejší obraz maliara Vincenta van Gogha s názvom Slnečnice, ktorý je vystavený v britskej Národnej galérii v centre Londýna v piatok 14. októbra 2022. Rajčinová polievka znečistila sklenený ochranný povrch obrazu a časti zlatého rámu, spresňuje DPA. Bezpečnostná služba vzápätí eskortovala návštevníkov z miestnosti 43, kde sa obraz nachádza.
debata (19)

Vo večerných hodinách, zhruba šesť hodín po incidente, galéria oznámila, že obraz vyčistila a opäť už visí na svojom mieste.

Dve ženy prišli do miestnosti, kde bol obraz vystavený, o 11.00 h miestneho času (12.00 h SELČ) a vyšplechli naň dve plechovky paradajkovej polievky. Zábery incidentu boli zachytené na videu. V momente, keď ženy poliali obraz polievkou, je počuť krik šokovaných návštevníkov a muža, ktorý volá ochranku.

Následne si ženy prilepili ruku k stene a podľa Sky News zakričali: „Čo má väčšiu hodnotu? Umenie, alebo život?“ Aktivistka spomenula aj krízu životných nákladov a milióny rodín, ktorým je zima a majú hlad, ale „nemôžu si dovoliť zohriať ani plechovku polievky“. Cena obrazu z roku 1888 je podľa britskej stanice odhadovaná na 72,5 milióna libier.

Polícia na Twitteri oznámila, že obe aktivistky zatkla.

Mladi aktivisti pri obraze Voz so senom v Narodnej galerii v Londyne  ktory prekryli upravenou malbou znicenej krajiny. Čítajte viac Aktivisti protestujú v galériách: Umenie deti nenakŕmi

Slnečnice v londýnskej Národnej galérii sú jednou z piatich verzií obrazu, ktoré visia vo svetových galériách a múzeách. Van Gogh slnečnicových malieb vytvoril medzi rokmi 1888 a 1889 celkom sedem. Umelec ich namaľoval ako dekorácie do svojho francúzskeho domu v Arles pred návštevou svojho priateľa a maliara Paula Gaugina.

Klimatická zmena / Berlín / Extinction Rebellion Čítajte viac Klimatickí aktivisti zablokovali prístupové cesty do Viedne

Aktivisti skupiny Just Stop Oil v posledných dňoch blokovali cesty v okolí parlamentu. Polícia minulú nedeľu uviedla, že po víkendových protestoch ekologických skupín bolo zatknutých viac ako 100 ľudí, píše agentúra Reuters.

Pred tromi mesiacmi aktivisti z rovnakej skupiny v londýnskej Národnej galérii prilepili na obraz Voz na seno (The Hay Wain) z roku 1821 od anglického maliara Johna Constablea listy papiera, na ktorých bola vyobrazená „apokalyptická vízia budúcnosti“. Potom sa každý z nich prilepil k rámu vystaveného diela.

19 debata chyba
Viac na túto tému: #ekológia #Vincent van Gogh