Česko bude v kontrolách na hraniciach so SR zrejme pokračovať aj po 28. októbri

Česko bude s kontrolami na svojich hraniciach so Slovenskom zrejme pokračovať aj po 28. októbri. Povedal to v nedeľu český minister vnútra Vít Rakušan v relácii Otázky Václava Moravca v Českej televízii.

16.10.2022 13:54 , aktualizované: 19:31
debata (3)

Česká vláda môže podľa jeho slov hraničné kontroly – zavedené z dôvodu zvýšeného prílevu utečencov – predlžiť ešte o mesiac, a to do 28. novembra. Rakušan však nevylúčil možnosť, že hraničné kontroly bude nutné predĺžiť aj po tomto dátume.

Na ďalšie predĺženie by už ale Česko podľa jeho slov potrebovalo súhlas na úrovni Európskej únie. ČR preto pripravuje podklady na rokovania s Európskou komisiou, uvádza stanica ČT24 citujúc Rakušana. Kontroly zatiaľ podľa českého ministra prinášajú výsledky, avšak razantný pokles migrácie by bol podľa neho zázrakom.

Zavedenie kontrol na česko-nemeckých hraniciach sa podľa Rakušana momentálne neplánuje. Do ČR prichádzajú podľa jeho slov cudzinci najmä zo Sýrie, ktorí využívajú Česko ako tranzitnú krajinu, a chcú cez ňu pokračovať do ďalších krajín EÚ.

Českí policajti odhalili počas soboty 181 nelegálnych migrantov

Polícia Českej republiky od sobotného rána do nedele 07.00 h počas kontrol na česko-slovenskej hranici odhalila 181 nelegálnych migrantov, z ktorých bolo 25 vrátených na Slovensko. Polícia ČR o tom informovala v nedeľu ráno na svojom účte na sociálnej sieti Twitter.

Celkovo bolo v čase od soboty 07.00 h do nedele 07.00 h skontrolovaných 17 850 osôb. Zadržaný nebol v uvedenom období nijaký prevádzač. Podmienky vstupu do krajiny nesplnilo 38 ľudí.

Česká polícia začala od polnoci z 28. na 29. septembra vykonávať kontroly po celej dĺžke štátnych hraníc so Slovenskom, a to na 27 bývalých hraničných priechodoch i na tzv. zelenej hranici. K tomuto kroku polícia pristúpila pre zvyšujúci sa počet utečencov, ktorí cez územie SR a ČR prechádzajú do Nemecka a Rakúska.

Pôvodne boli kontroly ohlásené na desať dní, no neskôr ich Praha predĺžila o ďalších 20 dní. Potrvajú tak najmenej do 28. októbra. Kontroly na slovenskej hranici s rovnakým termínom, predĺžením i odôvodnením zaviedlo aj Rakúsko.

3 debata chyba
Viac na túto tému: #Česko #migranti