Napriek zákazu predpisovali ivermektín, dostali pokutu. Aj 13-tisíc eur

Inšpektori holandského ministerstva zdravotníctva pokutovali 16 rodinných lekárov za to, že pacientom s koronavírusom predpisovali niektoré lieky vrátane ivermektínu, ktoré nie sú registrované na liečbu ochorenia COVID-19, informuje web DutchNews.nl.

17.10.2022 20:04
ivermektín ivermectin Foto: ,
Ilustračná foto.
debata (20)

Podľa DutchNews.nl najvyššiu pokutu, a to vo výške 13 000 eur, dostal lekár, ktorý vypísal 150 receptov na antiparazitikum ivermektín a liek proti malárii hydroxychlorochín.

Hydroxychlorochín sa podával ťažko chorým pacientom na začiatku pandémie, ale jeho používanie bolo zastavené v júni 2020 po tom, čo sa ukázalo, že na pacientov nemá žiadny vplyv. Aj napriek tomu niekoľko lekárov pokračovalo v predpisovaní tohto lieku.

dna Čítajte viac Vedci rozlúštili celý ľudský genóm a potvrdili, že ivermektín na covid nezaberá

Odporcovia očkovania považujú ivermektín za liek vhodný pri liečbe koronavírusu a v Holandsku ho ako liek propagoval napríklad aj poslanec a šéf krajne pravicovej strany Fórum pre demokraciu (FvD) Thierry Baudet.

Lekári v Holandsku nesmú predpisovať lieky, ktoré nie sú na zozname registrovaných pre danú chorobu a ktoré nie sú uvedené v informačnom letáku o lieku, ak nebol dohodnutý špecifický protokol. Inšpektori upozornili, že ivermektín ani hydroxychlorochín nepodliehajú špecifickým protokolom na použitie pri liečbe koronavírusu.

korona hoax Čítajte viac HOAX: Na sociálnych sieťach sa šírili dezinformácie o ivermektíne

V období medzi júlom a septembrom 2021 holandskí colníci zhabali 665 balení obsahujúcich ivermektín v rámci medzinárodnej kampane vedenej Svetovej colnou organizáciou na zastavenie šírenia nelegálnych liekov súvisiacich s pandémiou ochorenia COVID-19.

Lieky, ktoré colníci zadržali, pochádzali najmä z Indie, Hongkongu a Singapuru. Celkovo zachytené balíky s liekmi obsahovali 55.000 dávok vo forme piluliek alebo tekutín a všetky boli adresované súkromným osobám v Holandsku.

20 debata chyba
Viac na túto tému: #koronavírus #ivermektín