Europarlament vyzýva slovenskú vládu na pokrok v ochrane práv LGBTIQ+ ľudí

Európsky parlament (EP) vyzval vo štvrtok slovenskú vládu, aby dosiahla zmysluplný pokrok pri ochrane LGBTIQ+ osôb pred trestnými činmi z nenávisti. V uznesení schválenom v reakcii na vraždu na Zámockej ulici v Bratislave ju tiež žiada, aby zaujala rázny verejný postoj proti porušovaniu ľudských práv týchto osôb.

20.10.2022 13:43
Zhromaždenie a pochod na podporu LGBTI+ komunity Foto:
Zhromaždenie a pochod na podporu LGBTI+ komunity na Zámockej ulici, pred podnikom Tepláreň.
debata (1)

Poslanci reagovali na minulotýždňové udalosti (12. októbra) v Bratislave, kde „krajne pravicový ozbrojený radikál zavraždil pred barom homosexuálov dvoch mladých mužov – Matúša Horvátha a Juraja Vankuliča“.

Zhromaždenie a pochod na podporu LGBTI+ komunity Čítajte viac Odborníčka: Kollárovmu záveru nerozumiem, požiadavky na zavedenie inštitútu pre LGBTI+ sú legitímne

Uznesenie, ktoré podporilo 447 poslancov, 78 bolo proti a 45 sa zdržalo hlasovania, odsudzuje nenávisť a násilie voči „osobám na základe ich pohlavia, sexuálnej orientácie, rodovej identity alebo prejavu a pohlavných znakov na Slovensku aj v EÚ“.

VIDEO: Čaputová: Prepáčte, patríte sem. Spojme sily, ako pred štyrmi rokmi
Video

V texte uznesenia sa uvádza, že „tento zbabelý teroristický čin“ proti komunite LGBTIQ+ bol motivovaný krajne pravicovou ideológiou. Uznesenie vyzýva slovenskú vládu, aby preukázala „skutočné odhodlanie jasne pokročiť vpred v ochrane LGBTIQ+ osôb“ a zaujala rozhodný verejný postoj proti porušovaniu ich ľudských práv.

Vrah Juraj K. Čítajte viac Riaditeľka školy o vrahovi Krajčíkovi: Prišiel ako ťažko šikanovaný žiak, venovali sa mu dvaja psychológovia

Parlament zároveň vyjadril „vážne znepokojenie nad častým používaním urážlivého, agresívneho a homofóbneho jazyka voči komunite LGBTIQ+ na Slovensku, a to aj bývalými a súčasnými členmi vlády“. Poslanci v tejto súvislosti vyzvali na odmietnutie akejkoľvek formy spolupráce s krajne pravicovými extrémistickými silami.

S odkazom na podobné trestné činy z nenávisti v Bulharsku, Chorvátsku a Litve europoslanci vyjadrili hlboké znepokojenie nad beztrestnosťou skupín zameraných proti LGBTIQ+ osobám, najmä krajne pravicových extrémistických skupín, a dôrazne odsúdili vlády štátov EÚ, ktoré sa s cieľom získať prístup k moci a udržať si ju spoliehajú na podporu krajne pravicových a ďalších politických strán neznášanlivých voči LGBTIQ+ osobám.

Zámocká ulica, Tepláreň, vražda, streľba Čítajte viac Juraj a Matúš očami najbližších: Boli rodinou aj spriaznenými dušami

Poslanci sa obávajú, že mladšie generácie sa čoraz menej zaujímajú o dejiny fašizmu vrátane „nenávisti voči LGBTIQ+ osobám, etnickým menšinám a židovskému obyvateľstvu“. Zdôraznili, že je preto potrebné, aby školské osnovy venovali väčší priestor učeniu o rôznych ideológiách a ich dôsledkoch.

Členské štáty by podľa uznesenia Európskeho parlamentu mali zabezpečiť, aby boli trestné činy z nenávisti voči LGBTIQ+ osobám vyšetrované a páchatelia týchto činov stíhaní, vrátane podnecovania nenávisti na internete.

VIDEO: Zbabelá poprava na Zámockej. Juraj K. vraždil od chrbta
Video

Európska únia by okrem toho mala začať kampane proti naratívom zameraným proti LGBTIQ+ osobám a financovať programy na podporu miestnych organizácií a občianskych iniciatív s cieľom pomôcť rozvíjať schopnosť obyvateľstva odolávať pravicovému extrémizmu.

Poslanci EP nakoniec vyzvali Radu EÚ (členské štáty), aby rozšírila zoznam trestných činov EÚ o prejavy a trestné činy z nenávisti, a vyzvali Maďarsko a Poľsko, aby prestali blokovať prijatie tohto rozhodnutia.

1 debata chyba
Viac na túto tému: #streľba na Zámockej #LGBTI+