Incident na koniec zjazdu čínskych komunistov, exprezidenta vyviedli z pódia

V Pekingu sa skončil 20. zjazd komunistickej strany Číny. Bezprecedentné tretie päťročné funkčné obdobie na čele strany si vďaka dodatku k straníckej ústave zabezpečil súčasný prezident Si Ťin-pching. Pozornosť vyvolal nezvyčajný incident, keď bol zo sály vyvedený bývalý prezident Chu Ťin-tchao. Oficiálne médiá neskôr podľa agentúry AFP oznámili, že sa bývalý čínsky vodca "necítil dobre". Zjazd, na ktorom rokovalo okolo 2 300 účastníkov, trval od minulej nedele a zmeny v straníckom vedení by mali byť zverejnené až túto nedeľu. Podľa agentúr však z tohto vedenia vypadne premiér Li Kche-čchiang.

22.10.2022 12:40 , aktualizované: 18:35
Čína, 20. zjazd Komunistickej strany Foto: ,
Čína, 20. zjazd Komunistickej strany. Potlesk pre prezidenta Si Ťin-pchinga.
debata (63)

Na záverečnom zasadnutí tesne pred hlasovaním o zmenách v ústave došlo podľa agentúr k nečakanému incidentu. Podľa záznamov z kamier strážcovia poriadku v sále vyviedli z pódia z čestného miesta vedľa Si Ťin-pchinga bývalého čínskeho prezidenta Chu Ťin-tchaa, ktorý sa im spočiatku bránil. Prezident Si sa na zákrok rozpačito pozeral. Chu nie je považovaný za priaznivca súčasného lídra strany. Bývalý prezident predstavuje starý „kolektívny“ model vedenia so zástupcami rôznych frakcií a s vekovými a funkčnými limitmi, ktorý chce deväťdesiatšes­ťročný Si Ťin-pching svojím tretím funkčným obdobím zvrátiť.

Nútené odvedenie krehko pôsobiaceho Chu Ťin-tchaa zo sály vyvolalo ohlas na sociálnych sieťach aj v západných médiách. Ako hlavnej udalosti záveru zjazdu si tento incident všímajú denník Financial Times či stanica BBC. Najpravdepodob­nejšími dôvodmi jeho odchodu sú buď to, že sa naplno prejavila čínska mocenská politika, keď bol symbolicky odstránený vodca reprezentujúci skorší čas, alebo má vážne zdravotné problémy, uviedla BBC na svojom webe.

„Chu Ťin-tchao trval na účasti na záverečnom zasadnutí, hoci si nedávno musel zobrať čas na zotavenie,“ oznámila neskôr oficiálna agentúra Nová Čína. „Keď sa počas zasadnutia necítil dobre, jeho tím ho v záujme jeho zdravia sprevádzal do vedľajšej miestnosti, aby si oddýchol. Teraz je mu oveľa lepšie,“ dodala.

VIDEO: Čo ak Čína zaútočí? Taiwan chce byť pripravený
Video

Strana si zvolila nový ústredný výbor, ktorý má 205 členov. Na zverejnenom zozname nového výboru však chýba doterajší čínsky premiér a zástanca ekonomických reforiem Li Kche-čchiang. To podľa agentúry AP znamená, že už nemôže ďalej slúžiť v stálom výbore politbyra. Práve medzi členov tohto sedemčlenného najužšieho vedenia komunistickej strany má byť vytipovaný aj budúci premiér, ktorý toho súčasného vystrieda na marcovom zasadnutí čínskeho parlamentu.

Čína, 20. zjazd Komunistickej strany
Čína, 20. zjazd Komunistickej strany. Hostesky...
+7Čína, 20. zjazd Komunistickej strany. Delegáti...

Okrem Li Kche-čchianga chýbajú na zozname členov nového ústredného výboru aj ďalší traja členovia súčasného stáleho výboru. Členmi toho nového sa tak už nestanú ani Li Čan-šu, Wang Jang a Chan Čeng, pretože majú rovnako ako doterajší premiér vyše 67 rokov, čo je veková hranica, ktorá podľa pravidiel znemožňuje znovuzvolenie. Na novom zozname členov ústredného výboru okrem nich však chýbajú aj guvernér čínskej centrálnej banky a predseda bankového a poisťovacieho dozorného úradu.

Si Ťin-pching Čítajte viac Putin? Si Ťin-pching môže byť oveľa väčším problémom, tvrdí expert

Si Ťin-pching stojí na čele Komunistickej strany Číny od novembra 2012 a prezidentom je od marca 2013. Podľa odborníkov sa postupne stal najmocnejším vodcom, akého Čína v posledných desaťročiach mala. Čínsky parlament na svojom zasadnutí v marci 2023 Si Ťin-pchinga podľa predpokladov zvolí ako prezidenta aj na ďalších päť rokov.

VIDEO: Čína nasimulovala útok. Taiwan je pripravený na obranu
Video

Teoreticky môže Si vládnuť neobmedzene dlho, pretože v roku 2018 parlament vyškrtol z ústavy klauzulu obmedzujúcu výkon funkcie prezidenta na dva po sebe nasledujúce mandáty, teda na desať rokov.

Čína, 20. zjazd Komunistickej strany Čítajte viac Čínsky prezident pochválil Hong Kong, skritizoval Taiwan a vyjadril dôveru trhovej ekonomike

Komunistická strana Číny sa tiež rozhodla po prvý raz zahrnúť do svojej charty zmienku o odpore Pekingu voči nezávislosti Taiwanu. Kongres „súhlasí s tým, aby sa do straníckej charty zaradilo vyhlásenie o… rozhodnej opozícii a odstrašovaní separatistov usilujúcich sa o nezávislosť Taiwanu,“ píše sa podľa agentúry AFP v rezolúcii.

Na túto zmienku o ostrovnom štáte blízko čínskej pevniny reagovala podľa agentúry Kjódó taiwanská Rada pre záležitosti pevninskej Číny (MAC). „Nepoľavíme v našom odhodlaní brániť našu suverenitu, demokraciu a slobodu,“ uviedla rada. Naliehala na Čínu, aby vzájomné spory medzi oboma krajinami vyriešila mierovou cestou a pragmaticky. Peking by podľa nej mal „opustiť starú mentalitu agresie a konfrontácie.“

Peking považuje Taiwan za vzbúreneckú provinciu a za legitímnu súčasť svojho územia. Podľa oficiálnej politiky jednej Číny na ostrove neexistuje samostatná politická entita. Taiwan pritom od roku 1949 funguje de facto nezávisle, má vlastnú vládu a vyše tri desaťročia aj demokratické zriadenie, zatiaľ čo v pevninskej Číne trvá režim jednej strany. Čína ostrovu hrozí ozbrojeným zásahom v prípade vyhlásenia nezávislosti. Prípadná obrana pred čínskou inváziou by bola podľa analytikov pre Taiwan náročnou operáciou s neistým výsledkom.

63 debata chyba
Viac na túto tému: #Si Ťin-pching