Len utopte tie ukrajinské deti, utopte ich, vyzval moderátor ruskej televízie. Kyjev chce RT zakázať

Ukrajina označila ruskú štátom kontrolovanú televíznu stanicu RT za podnecovateľa genocídy a vyzvala na jej zákaz na celom svete. Stalo sa tak po tom, ako jeden z moderátorov RT povedal, že ukrajinské deti, ktoré vnímajú Rusov ako okupantov, by mali byť utopené v rieke Tysyn. Anton Krasovskij sa v pondelok napokon za svoje slová ospravedlnil. Ruské úrady medzičasom oznámili, že moderátorove výroky vyšetrujú.

24.10.2022 10:02, aktualizované: 13:00
Ukrajina, Rusko, vojna, deti, Charkovská oblasť Foto: ,
Dvaja jedenásťroční chlapci zdravia ukrajinských vojakov na diaľnici v Charkovskej oblasti. Archívna snímka.
debata (181)

Britská stanica BBC vysvetlila, ide o rieku spomínanú v smútočnej ľudovej piesni zo Zakarpatskej oblasti. Do širokého povedomia sa dostala počas rekviem za mŕtvych účastníkov tzv. euromajdanu v roku 2014.

VIDEO: Vojna dronov. Ten ukrajinský znivočil ruský tank

Šéfredaktorka RT Margarita Simoňjanová uviedla, že autora výroku – moderátora Antona Krasovského pre jeho „nechutné“ komentáre suspendovala. Dodala, že nikto v RT nezdieľa jeho názory.

Ruský vyšetrovací výbor (Sledkom), ktorý sa zaoberá ťažkými zločinmi, uviedol, že bol požiadaný, aby preveril moderátorove „ostré komentáre“. Výbor dal následne príkaz vypracovať v tejto súvislosti správu.

Krasovskij je provojnový komentátor ruskej televízie RT, na ktorého Európska únia uvalila sankcie.

Svojím výrokom reagoval na rozprávanie ruského autora literatúry zo žánru science fiction Sergeja Lukianenka, ktorý si spomínal, ako mu deti pri jeho prvej návšteve Ukrajiny v 80. rokoch minulého storočia povedali, že by žili lepšie, keby ich krajinu neokupovala Moskva.

VIDEO: Nabité? Páľ! Ruské tanky počas bojov na Ukrajine

„Mali sa utopiť v Tysyne,“ odpovedal Krasovskij. „Len utopte tie deti, utopte ich,“ vyzval. Navrhol aj „strčiť ich do chatrčí a upáliť“, uviedol Reuters.

V krátkom úryvku z rozhovoru na sociálnych sieťach sa Krasovskij tiež zasmial nad správami, že ruskí vojaci počas invázie znásilnili staršie Ukrajinky.

V reakcii na tento úryvok ukrajinský minister zahraničných vecí Dmytro Kuleba v nedeľu na Twitteri uviedol, že štáty, ktoré ešte stále nezakázali RT, by si uvedený rozhovor mali pozrieť.

„Agresívne podnecovanie ku genocíde (tohto človeka za to postavíme pred súd), ktoré nemá nič spoločné so slobodou slova. Zakážte RT na celom svete,“ komentoval Kuleba.

Reuters pripomenul, že ruská štátna televízia RT je považovaná za kontrolovanú Kremľom a je podporovateľom ruskej invázie na Ukrajinu.

Jej moderátori bežne odmietajú správy o ruských vojnových zločinoch a mnohí využívajú vysielací čas na to, aby vyzývali prezidenta Vladimira Putina na ešte agresívnejší prístup k invázii.

Kremeľ popiera, že by jeho sily páchali na Ukrajine vojnové zločiny napriek početným správam svedčiacim o opaku.

Vo vyhlásení na webovej stránke RT Simoňjanová dodala: „Deťom Ukrajiny, ako aj deťom Donbasu a všetkým ostatným deťom želám, aby sa to všetko čo najskôr skončilo a aby mohli opäť žiť a učiť sa v mieri – v jazyku, ktorý považujú za svoj rodný.“

181 debata chyba
Viac na túto tému: #vojna na Ukrajine
Čítajte Pravdu bez reklamy

Svižnejší web a články bez rušenia. Žiadne reklamy iba za 1,50 € mesačne.

Pravda bez reklamy