Trumpová je v Prahe, Zeman jej dá metál. A Fiala sa chytal za hlavu

Celebritná dcéra bývalého šéfa Bieleho domu Donalda Trumpa príde na Pražský hrad, aby prevzala štátne vyznamenanie udelené jej zosnulej matke. Ivanka Trumpová priletela do Prahy, kde sa tento piatok večer zúčastní na ceremónii pri príležitosti štátneho sviatku Českej republiky.

28.10.2022 12:55
Ivanka Trumpová Foto: ,
Ivanka Trumpová je dcéra Čechoameričanky Ivany Trumpovej (rodenej Zelníčkovej) a exprezidenta USA Donalda Trumpa.
debata (5)

Prezident Miloš Zeman bude vyznamenávať osobnosti tradične pri príležitosti výročia vzniku Československa. „Veľmi sa teším a trochu som prekvapený, že Ivanka Trumpová je úplne normálna osoba – nemá nijaké zvláštne požiadavky, vôbec nič od nás nechcela," povedal pre stanicu Frekvence 1 riaditeľ prezidentskej kancelárie Vladimír Kruliš.

Jej matka bola Ivana Trumpová, ktorá zomrela v júli tohto roku po nešťastnom páde zo schodov vo svojom dome v USA. Mala 73 rokov. Jej dcéra Ivanka oslávi túto nedeľu 42. narodeniny.

Ako prvý priniesol informáciu o vyznamenaní Ivany Trumpovej pred týždňom denník Blesk. Za čo presne ju Zeman ocení, bude známe v piatok po 20. hodine, keď sa na Pražskom hrade začne slávnostný akt.

Miloš Zeman Čítajte viac Zeman by Putina poslal pred vojnový súd, svoje proruské postoje bagatelizoval

Udeľovanie metálov sa nezaobíde bez dvoch škandálov. Prvý súvisí s tým, čo povedal premiér Petr Fiala, druhý sa spája s neúčasťou dvoch vysokopostavených ústavných činiteľov večer na Hrade.

Fiala spolupodpisoval udelenie vyznamenaní. Zemanov výber ocenených sa rozhodol síce rešpektovať, ale otvorene dal najavo, že pri niektorých menách sa nechápavo chytal za hlavu. „Nebudem hodnotiť ten výber. Sú tam určite mená, ktoré sú nespochybniteľné, ktoré si zaslúžia úctu. Sú tam aj ľudia, pri ktorých moja ruka pri podpise bola ťažká," citoval ho server iDNES. O koho by mohlo ísť, sa verejnosť môže skúsiť dovtípiť počas priameho prenosu, ktorý bude vysielať Česká televízia. Zeman je známy tým, že viackrát udelil vyznamenania aj osobám, ktoré sú s ním spriaznené a, naopak, niektorým Čechom pohľad na nich kole oči.

zeman Čítajte viac Český prezident vyznamenal Gotta, Bohdalovú, Remeka aj Zelenského

Čo sa týka neúčasti ústavných činiteľov, prezident neposlal pozvánku predsedníčke Poslaneckej snemovne Markéte Pekarovej Adamovej a šéfovi Senátu Milošovi Vystrčilovi. Je verejným tajomstvom, že Zeman neznáša Vystrčila. Ich osobný konflikt má dve hlavné príčiny.

Prvýkrát Vystrčil nahneval Zemana v lete 2020, keď odletel na návštevu Taiwanu. „Bola to chlapčenská chyba," povedal vtedy prezident pre TV Prima. Nesúhlas s jeho cestou zdôvodnil najmä tým, že poškodzuje česko-čínske hospodárske vzťahy: že české firmy môžu na čínskom trhu nahradiť iné zo Západu. Súvisí to s tým, že Peking neuznáva nezávislosť Taiwanu (v poslednom čase sa mu dokonca vyhráža použitím sily). Zúrivosť zo Zemana nevyprchala, pretože odvtedy nezmenil svoje rozhodnutie, že Vystrčila nebude pozývať na Hrad na porady ústavných činiteľov o českej zahraničnej politike.

Druhý konflikt medzi predsedom hornej komory parlamentu a hlavou štátu nastal pred dvomi rokmi na jeseň, keď Zemana museli vo vážnom stave hospitalizovať. Vystrčil si vyžiadal od Ústrednej vojenskej nemocnice hodnotiacu správu a po jej prečítaní sa rozhodol postupovať dôrazne. „Podľa názoru nemocnice nie je Miloš Zeman v súčasnosti schopný zo zdravotných dôvodov vykonávať žiadne pracovné povinnosti," vyhlásil v októbri 2020. Vystrčil preto následne pripustil možnosť uplatnenia článku Ústavy Českej republiky o dočasnom rozdelení prezidentských právomocí medzi premiéra a predsedu dolnej komory parlamentu. „Táto iniciatíva bola pokus o prevrat," povedal neskôr Zeman, keď sa uzdravil.

Ivana Trump a jej exmanžel Donald Trump na...
Ivana Trump a jej exmanžel Donald Trump na...
+23Ivana Trump na archívnom zábere z 80-tych rokov.

Podobne vyostrený vzťah má prezident s predsedníčkou Poslaneckej snemovne. Pekarová Adamová mu v minulosti napríklad vyčítala, že má blízko k Rusku. Zeman sa jej zakaždým revanšoval, keď použila slová, ktoré sa mu nepáčili. V máji tohto roku ju doslova označil za prekliatie českej politiky. Vyhlásil to v súvislosti s tým, že kritizovala exministra obchodu a priemyslu Karla Havlíčka, že do dôležitého energetického tendra v Česku presadzoval ruskú spoločnosť Rosatom. „Okrem iného sa preslávila výrokom, že opozícia má sedieť v kúte, šúchať nohami a mlčať," ironicky poznamenal Zeman v rozhovore pre stanicu CNN Prima News.

© Autorské práva vyhradené

5 debata chyba
Viac na túto tému: #Ivanka Trumpová