Ruský prezident Vladimir Putin, ktorý má jedinú právomoc o jej použití rozhodnúť, sa na rokovaní nezúčastnil. Biely dom správu NYT odmietol komentovať, zopakoval iba, že nevidí žiadne náznaky toho, že by sa ruská armáda chystala jadrovú zbraň použiť.
Informácie o tom, že ruskí velitelia debatovali, kedy a ako by Moskva mohla použiť na Ukrajine jadrovú zbraň, kolovala v americkej vláde v polovici októbra. NYT uvádza, že správa znepokojila administratívu amerického prezidenta Joea Bidena, keďže poukazuje na frustráciu ruských generálov z vývoja bojov na Ukrajine.
Hovorca Bieleho domu pre národnú bezpečnosť John Kirby na otázku novinárov ohľadom správy odpovedal, že jej detaily nebude komentovať.
"Už skôr sme uviedli, že ruské poznámky o možnom použití jadrových zbraní sú hlboko znepokojivé a berieme ich vážne. Situáciu monitorujeme, ako najlepšie dokážeme, a nevidíme žiadne náznaky, že by sa Rusko chystalo jadrové zbrane použiť, "povedal Kirby.
Čítajte viac Jadrový oblak zasiahne Slovensko, spriatelené krajiny obíde, predpovedá MoskvaObavy z použitia jadrovej zbrane na konci októbra opäť rozvírili ruské výroky o tom, že Ukrajina zostavuje takzvanú špinavú bombu, teda bombu, ktorá po výbuchu zamorí okolie rádioaktívnym materiálom pomocou explózie konvenčnej výbušniny.
Na žiadosť Kyjeva sú od 31. októbra v dvoch jadrových zariadeniach na Ukrajine inšpektori Medzinárodnej agentúry pre atómovú energiu (MAAE), aby overili, či majú ruské obvinenia faktický základ. Západ aj Kyjev obvinenia označujú za falošné a ukrajinský minister zahraničia Dmytro Kuleba uviedol, že pôsobí dojmom, že Moskva plánuje vykonať útok špinavou bombou sama a vinu následne zvaliť na Kyjev.
Taktická jadrová zbraň je určená na použitie na bojisku v blízkosti vlastných jednotiek, kde má zlikvidovať nepriateľské sily. Americký inštitút pre štúdium vojny (ISW) na začiatku októbra uviedol, že ruská armáda vo svojom súčasnom stave nie je schopná operovať v zamorenom bojovom prostredí.
VIDEO: Mal Vladimir Putin so sebou muža s jadrovým kufríkom?