KĽDR tajne posiela Rusku do bojov na Ukrajine delostrelecké granáty, tvrdí Biely dom

Biely dom obvinil v stredu Severnú Kóreu, že potajomky posiela "značné množstvo" delostreleckých granátov Rusku a podporuje ho tak v invázii na Ukrajinu. Informuje o tom agentúra AP.

02.11.2022 17:51
Ukrajina Rusko vojna Doneck Slavjansk ruiny Foto: ,
Miestna obyvateľka stojí pred svojím zničeným domom po ruskom ostreľovaní v meste Slavjansk, v Doneckej oblasti na východe Ukrajiny 29. októbra 2022.
debata (29)

Ako uviedol hovorca americkej Rady pre národnú bezpečnosť John Kirby, USA sa domnievajú, že KĽDR sa snaží, aby to „vyzeralo tak, že delostreleckú muníciu posiela do krajín na Blízkom východe či v severnej Afrike“. Presnejší odhad množstva munície takto zaslanej Rusku však Kirby poskytnúť odmietol.

Dodal, že KĽDR „tajne dodáva“ delostreleckú muníciu Rusku, Spojené štáty však situáciu aktuálne ešte monitorujú, aby zistili, či tieto dodávky Moskva skutočne dostala.

Kirby zároveň trval na tom, že takéto zásielky zo strany KĽDR „nezmenia priebeh vojny“ na Ukrajine, pričom sa odvolával na dodávky zbraní a vojenskej pomoci, ktorými Ukrajinu podporuje Západ.

„Nedomnievame sa, že by boli v takom množstve, aby by to mohlo zmeniť smerovanie tejto vojny či hmatateľne zmeniť situáciu na východe či juhu (Ukrajiny),“ dodal Kirby, odkazujúc tak na časti Ukrajiny, v ktorých aktuálne prebiehajú najintenzívnej­šie boje.

Biely dom nespresnil spôsob, akým KĽDR údajne túto muníciu Rusku posiela a nepovedal ani to, či sa USA alebo iné krajiny pokúsia takéto zásielky zakázať, pripomína AP.

Kim Čong-un / Vladimir Putin / Čítajte viac Rusko podľa amerických tajných služieb nakupuje delostreleckú muníciu od KĽDR
29 debata chyba
Viac na túto tému: #USA #KĽDR #vojna na Ukrajine