Počet nových prípadov koronavírusu sa dnes v Číne znovu zvýšil na viac ako 7 000 nakazených. To je ale relatívne málo vzhľadom na veľkosť čínskej populácie, ktorá má 1,4 miliardy obyvateľov.
Správy o zadržaných sa objavili dnes ráno miestneho času na čínskych sociálnych sieťach, neskôr ich ale čínska cenzúra odstránila. Podľa agentúry AP nebola jasná totožnosť zadržaných. Neskôr polícia v meste Lin-i v provincii Šan-tung vyhlásila, že v prípade porušenia „práva na ochranu“ občanov tvrdo zakročí.
Čínske úrady dnes informovali o zhruba 7 500 nových prípadov nákazy, čo je o zhruba 2 000 nakazených viac ako v pondelok. Zhruba tretina nových prípadov pripadá na Kanton, kde úrady na úrovni jednotlivých štvrtí zaviedli uzávery a obmedzenia. V porovnaní s pondelkom sa tiež zdvojnásobil počet prípadov v meste Čeng-čou, kde sa vyrábajú smarttelefóny spoločnosti Apple. Tá už ohlásila kvôli striktným opatreniam proti covidu-19 oneskorenie v dodávkach mobilov.
Najviac prípadov za 6 mesiacov
Čína v pondelok hlásila najvyšší počet nakazených za posledných šesť mesiacov. Stalo sa tak napriek tomu, že komunistická vláda v Pekingu nepoľavuje v uplatňovaní čoraz nepopulárnejšej stratégie nulovej tolerancie covidu, spojenej so zavádzaním striktných lockdownov. Informovala o tom agentúra AFP.
Takmer polovicu z nových – viac než 5600 – prípadov tohto infekčného ochorenia zaznamenali v juhočínskej provincii Kuang-tung, ktorá je dôležitým centrom priemyselnej výroby a námorného obchodu.
Prísne proticovidové opatrenia v posledných dňoch ovplyvnili aj prevádzku najväčšej továrne na výrobu iPhonov v meste Čeng-čou v stredočínskej provincii Che-nan.
Americká spoločnosť Apple v nedeľu večer oznámila, že jej továreň v Čeng-čou funguje len vo výrazne obmedzenom režime. Upozornila preto svojich zákazníkov, aby sa pripravili na dočasné omeškania pri dodávkach výrobkov Apple.
Omikron stratégiu podkopáva
Čína je poslednou veľkou ekonomikou, ktorá uplatňuje prísnu stratégiu nulovej tolerancie covidu. V snahe potlačiť akýkoľvek výskyt nákazy stále narýchlo zavádza lockdowny, hromadné testovanie a dlhé karantény.

Efektívnosť tejto stratégie, ktorá výrazne narušuje priemyselnú výrobu, fungovanie školského systému a každodenný život Číňanov či dianie na svetových finančných trhoch, však spochybňujú nové, vysokonákazlivé varianty koronavírusu. Podporu verejnosti pre takýto prístup oslabujú aj početné sťažnosti na nedostatočné zásobovanie potravinami a na prístup k zdravotnej starostlivosti či zlé podmienky v štátnych karanténnych strediskách.
V poslednom čase sa v Číne začali šíriť nepotvrdené správy, že Peking sa chystá svoju doterajšiu striktnú proticovidovú stratégiu zmierniť. Čínsky Národný zdravotný výbor, čo je orgán na úrovni ministerstva zodpovedný za zdravotníctvo a hygienu, však naposledy v sobotu potvrdil, že stratégiu nulovej tolerancie covidu bude aj naďalej „neochvejne“ uplatňovať.