V dôsledku horúčav zomrelo tento rok v Európe viac ako 15-tisíc ľudí

Najmenej 15 000 ľudí zomrelo tento rok v Európe v dôsledku rekordných horúčav. V pondelok to uviedol riaditeľ regionálneho úradu Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO) pre Európu Hans Kluge. TASR správu prevzala z agentúry AFP.

07.11.2022 21:26
francúzsko fontána leto horúčavy Foto: ,
Ľudia v Paríži sa chladia vo fontáne. Archívna snímka
debata (12)

„Na základe doteraz získaných údajov odhadujeme, že v roku 2022 zomrelo (v Európe) v dôsledku horúčav najmenej 15 000 ľudí,“ povedal Kluge. Počas troch letných mesiacov zomrelo v Španielsku takmer 4000 osôb, viac ako 1000 úmrtí hlásilo Portugalsko, vyše 3200 ľudí zomrelo v Spojenom kráľovstve a približne 4500 obetí zaznamenali v Nemecku.

„Očakáva sa, že tento odhad sa zvýši, keďže nadmerné úmrtia v dôsledku tepla hlási viacero krajín,“ dodal Kluge.

Obdobie od júna do augusta bolo v Európe dosiaľ najteplejšie od začiatku meteorologických meraní. Mimoriadne vysoké teploty viedli k najhoršiemu suchu, aké postihlo Európu od stredoveku, píše AFP.

Vedci tvrdia, že čoraz častejšie a intenzívnejšie vlny horúčav, suchá a prívalové povodne sú výsledkom klimatickej zmeny, ktorú spôsobilo ľudstvo.

zmena klimy  klimaticka zmena  klima Čítajte viac OSN a Červený kríž: Niektoré oblasti Zeme budú pre horúčavy neobývateľné
12 debata chyba
Viac na túto tému: #horúčavy #úmrtie #WHO