Trump bez dôkazov opäť hovorí o možných volebných podvodoch

Bývalý americký prezident Donald Trump na sociálnych sieťach zverejnil nepodložené tvrdenia o tom, že v utorňajších voľbách do Kongresu USA možno dochádza k podvodom. Informovali o tom stanice CNN a NBC News.

09.11.2022 10:32
USA Trump Voľby Kongres Foto: ,
Bývalý americký prezident Donald Trump a jeho manželka Melania Trumpová vychádzajú z volebnej miestnosti v Palm Beach na Floride počas volieb do oboch komôr Kongresu v utorok 8. novembra 2022.
debata (7)

„Deje sa tá istá vec s volebnými podvodmi ako v roku 2020???“ napísal Trump v príspevku na sieti Truth Social. Narážal na prezidentské voľby spred dvoch rokov, v ktorých zvíťazil súčasný šéf Bieleho domu Joe Biden, čo Trump doposiaľ odmieta uznať s odkazom na údajné – nikdy nedokázané – volebné podvody.

Podľa NBC News Trump pri svojich nových tvrdeniach o údajných podvodov využil lokálne, izolované incidenty a technické problémy, ku ktorým došlo počas utorkových volieb v štátoch Arizona, Michigan či Pensylvánia.

Obvinil napríklad demokratov v Arizone, že zámerne spôsobili problémy s automatmi používanými na rátanie hlasov a že zinscenovali dlhé rady pred miestnosťami v niektorých tradične republikánskych obvodoch. Miestne úrady Trumpove tvrdenia rozhodne popreli.

„Snažia sa ukradnúť voľby za pomoci nefunkčných automatov a zdržovania. Nedovoľme to!“ napísal Trump.

Proti exprezidentovým obvineniam z podvodných praktík sa dôrazne ohradila napríklad Jocelyn Bensonová, štátna tajomníčka štátu Michigan zodpovedná za priebeh hlasovania: „Nie je to pravda. Prosím, nerozširujte lži s cieľom roznecovať alebo nabádať k politicky motivovanému násiliu v našom štáte. Ani nikde inde. Ďakujem,“ napísala Bensonová.

7 debata chyba
Viac na túto tému: #Donald Trump #voľby do Kongresu