Rusko začalo opevňovať anektovaný Krym

Rusko v piatok oznámilo, že posilňuje pozície na Krymskom polostrove, anektovanom od Ukrajiny v roku 2014. Tento krok ohlásilo v čase, keď Kyjev dobyl naspäť územie v susednej Chersonskej oblasti.

18.11.2022 12:43
Ukrajina Rusko Krym anexia ESĽP sťažnosť Foto: ,
Na archívnej snímke z marca 2014 ruská vlajka veje na kopci pri meste Bachčisaraj na Kryme
debata (61)

„Posilňovanie a upevňovanie pozícií prebieha na území Krymu pod mojím dohľadom; cieľom je zaistiť bezpečie všetkým Krymčanom,“ uviedol v sociálnych médiách Moskvou dosadený gubernátor Krymu Sergej Axionov.

VIDEO: Rusko je teroristický režim, tvrdí Dzurinda

Video

Rusko anektovalo Krym po celoukrajinských prodemokratických demonštráciách, ktoré viedli k zosadeniu bývalého ukrajinského prezidenta Viktora Janukovyča, nakloneného Kremľu.

Krym bol vo februári využitý ako štartovacie miesto „špeciálnej vojenskej operácie“ na Ukrajine, ako Kremeľ nazýva svoju inváziu do tejto krajiny. Axionov napísal, že opevňovacie práce sa robia napriek tomu, že tam už podnikajú opatrenia armáda aj bezpečnostné sily.

Ukrajinské ozbrojené sily v posledných mesiacoch pri svojej protiofenzíve úspešne postupujú na juhu krajiny a posledný týždeň dokonca od Rusov oslobodili Cherson, hlavné mesto ukrajinskej Chersonskej oblasti hraničiacej s Krymom.

Rusko pritom v septembri ohlásilo anektovanie tejto oblasti, spolu s tromi ďalšími ukrajinskými oblasťami, a zaviazalo sa, že ich bude brániť všetkými dostupnými prostriedkami. Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj vyhlásil, že ukrajinské sily majú v úmysle znovu dobyť aj Krymský polostrov.

Od februára došlo na ruských vojenských zariadeniach na Kryme alebo v ich blízkosti k niekoľkým výbuchom – napríklad aj ku koordinovanému útoku dronmi na kľúčový ruský námorný prístav v Sevastopole. V októbri bol pri útoku čiastočne poškodený Kerčský most, spájajúci ruskú pevninu s Krymom, a Moskva tento čin pripísala Ukrajine.

Video
Krymský most horí, cesta sa prepadla
61 debata chyba
Viac na túto tému: #Rusko #Krymský polostrov