Vozidlo severoírskej polície poničila explózia podomácky vyrobenej bomby

Dvaja severoírski policajti unikli zraneniam, keď ich vozidlo poničila zrejme explózia podomácky vyrobenej bomby. Polícia v piatok podľa agentúry AP informovala, že útok vyšetruje ako pokus o vraždu.

18.11.2022 15:50
debata

Severoírska polícia uviedla, že incident sa stal vo štvrtok v noci v meste Strabane a že sa javí ako „cielený útok na políciu“. „Vyšetrovanie je v ranej fáze, avšak útok, ktorý pravdepodobne spôsobilo improvizované výbušné zariadenie, spôsobil poškodenie policajného vozidla a je vyšetrovaný ako pokus o vraždu dvoch policajtov,“ uviedla polícia.

Mierová dohoda z roku 1998 z veľkej miery ukončila tri desaťročia násilia v Severnom Írsku medzi proírskymi republikánskymi a probritskými polovojenskými skupinami. Stúpenci niekdajšej Írskej republikánskej armády (IRA) príležitostne naďalej vykonávajú útoky na bezpečnostné sily, ale žiadny z ich útokov nebol od roku 2019 úspešný.

Mesto Strabane sa nachádza zhruba 130 kilometrov západne od Belfastu, blízko hranice s Írskom. Politici na oboch stranách hranice štvrtkový útok odsúdili.

debata chyba
Viac na túto tému: #Severné Írsko #bombový útok