Rusko sa stiahlo z Chersonu usporiadane, uvádza britská vojenská rozviedka

Nedávne sťahovanie ruských jednotiek z juhukrajinského Chersonu sa uskutočnilo relatívne usporiadane v porovnaní s inými veľkými ústupmi, ktoré Rusko muselo od začiatku invázie na Ukrajinu urobiť. Uviedlo to dnes britské ministerstvo obrany s odvolaním sa na informácie vojenskej rozviedky. Podľa analytikov amerického Inštitútu pre štúdium vojny (ISW) teraz Rusko stiahnuté jednotky z juhu nasadzuje v Doneckej a Luhanskej oblasti na východe Ukrajiny.

20.11.2022 11:40
debata (73)

Ruské sily po sebe pri ústupe za rieku Dneper zanechali pravdepodobne oveľa menej vybavenia, ktoré by mohlo padnúť do rúk Ukrajincov, než v predchádzajúcich prípadoch, píše britská vojenská rozviedka. Relatívne úspešné stiahnutie je podľa nej čiastočne dielom lepšieho jednotného vedenia generála Sergeja Surovikina. Moskva ho vymenovala za veliteľa ruských jednotiek nasadených na Ukrajine na začiatku októbra.

Ruskí vojaci sa pod tlakom ukrajinskej protiofenzívy museli od leta stiahnuť z dobytého ukrajinského územia nielen v okolí Chersonu, ale aj v Charkovskej či Doneckej oblasti. Na jar sa ruské vojská tiež stiahli zo severu po neúspešnej kampani s cieľom dobyť metropolu Kyjev.

Ukrajinský vojak nastupuje do zhabaného ruského...
Príslušníci ukrajinskej národnej gardy opravujú...
+5Toto opravené ruské obrnené vozidlo už môže...

Napriek Surovikinovmu vedeniu ruské jednotky stále trpia zlým velením na nižších pozíciách a ďalšími problémami, uvádza Londýn. V posledných mesiacoch napríklad dve jednotky podliehajúce Východnému vojenskému okruhu utiekli zo svojich pozícií po tom, čo bol zabitý ich veliteľ. Iní velitelia o incidente pravdepodobne klamali, aby o ňom nemuseli najvyššie velenie informovať.

Ruské sily predtým nasadené na juhu teraz podľa ISW začínajú posilňovať jednotky v okupovanej Luhanskej, Doneckej a východnej časti Záporožskej oblasti. Analytici pripomínajú, že ukrajinský generálny štáb zaznamenal zvýšenú prítomnosť ruských vojakov v Luhansku, oblastnej metropole pod kontrolou proruských separatistov. Ďalšie pohyby vojakov aj vybavenie oznámili v posledných dňoch z Novoajdaru, zhruba 55 kilometrov východne od Severodonecku, či z okupovaného prístavu Mariupol.

73 debata chyba
Viac na túto tému: #vojna na Ukrajine