Kommersant: Plukovník ruského generálneho štábu si vypýtal práčku ako úplatok

Plukovníka Ivana Mertviščeva z ruského generálneho štábu, kde doteraz pôsobil v oddelení zodpovednom za mobilizáciu, poslal moskovský posádkový súd do domáceho väzenia. Dôstojník je obvinený, že prijal úplatok v podobe práčky. Plukovník vinu priznal, napísal dnes na svojom webe denník Kommersant.

22.11.2022 13:05
debata (19)

Plukovník mal za úlohu skontrolovať odvody do armády na západe Moskvy. Týždeň pred plánovanou kontrolou zavolal tamojšiemu vojenskému komisárovi a dal mu najavo, že kontrola dozaista dopadne zle, čo postihne komisárovu povesť a kariéru. Ibaže by mu kúpil práčku za prinajmenšom 70-tisíc rubľov (1123 eur), napísal denník s odvolaním sa na nemenovaný zdroj z vyšetrovania.

Vojenský komisár sa tváril, že súhlasí, ale plukovníka kvôli vydieraniu udal vojenskej kontrarozviedke. Tá potom kontrolovala ďalší priebeh rokovaní ohľadom výberu vhodného modelu práčky. Po zakúpení prístroja komisár upovedomil plukovníka, že objednávka je pripravená na odber. Pri preberaní práčky potom plukovníka zadržali.

Vzhľadom na priznanie možno podľa denníka očakávať, že sa plukovník čoskoro postaví pred súd. Kontrarozviedka a vyšetrovatelia sa ale ešte chystajú preveriť, či sa Mertviščev nedopustil ďalších obdobných trestných činov. V najhoršom prípade mu hrozí až 12 rokov za mrežami.

19 debata chyba
Viac na túto tému: #Rusko #vojna na Ukrajine
Čítajte Pravdu bez reklamy

Svižnejší web a články bez rušenia. Žiadne reklamy iba za 1,50 € mesačne.

Pravda bez reklamy