Heger: Rusko pácha na Ukrajine zločiny, ktoré nemôžu zostať nepotrestané

Dnes už existujú jasné dôkazy, že Rusko pácha na Ukrajine zločiny, ktoré nemôžu zostať nepotrestané. Slovensko sa preto ešte v máji tohto roka pripojilo k Spoločnému vyšetrovaciemu tímu, ktorý vyšetruje vojnové zločiny na Ukrajine. Uviedol to predseda vlády Eduard Heger (OĽaNO) počas pracovnej cesty v Holandsku, kde dnes navštívil aj Agentúru Európskej únie pre justičnú spoluprácu v trestných veciach Eurojust. Na jej čele od roku 2017 stojí slovenský prokurátor Ladislav Hamran. V tlačovej správe o tom informoval Úrad vlády SR.

22.11.2022 15:32
PREMI?R: Nav?t?vil Holandsko Foto:
Sprava: Predseda Eurojustu Ladislav Hamran a premiér SR Eduard Heger počas stretnutia v budove Agentúry Európskej únie pre justičnú spoluprácu v trestných veciach (Eurojust) v Haagu v rámci pracovnej cesty premiéra SR v Holandsku.
debata (31)

Po začiatku ruskej invázie na Ukrajinu v krátkom čase vznikol Spoločný vyšetrovací tím s cieľom vyšetrovať závažné medzinárodné zločiny, akými sú vojnové zločiny, genocída alebo zločiny proti ľudskosti. Členmi tímu sú viaceré štáty vrátane Slovenska, súčasťou je aj Medzinárodný trestný súd a Eurojust. Zúčastnené krajiny pracujú aj s ukrajinským občanmi, ktorí sa nachádzajú priamo na ich území a stali sa obeťami alebo svedkami zločinov.

„Dnes už máme jasné dôkazy, že Rusko pácha na Ukrajine zločiny. Osobne som videl zverstvá, ktoré napáchali v Buči, svet obleteli strašné zábery z Boroďanky, Iziumu či iných miest. Tieto zločiny nemôžu zostať nepotrestané. Slovensko sa preto ešte v máji tohto roka pripojilo k Spoločnému vyšetrovaciemu tímu, ktorý vyšetruje vojnové zločiny na Ukrajine. Rovnako sme na Ukrajinu vyslali skupinu forenzných expertov a vyšetrovateľov, aby spáchané zločiny dôkladne zdokumentovali,“ uviedol Heger.

Eurojust eviduje k polovici novembra už viac ako 65-tisíc zločinov, ktoré súvisia s ruskou agresiou na Ukrajine. Zatiaľ 216 osôb je podozrivých zo spáchania trestných činov a na súd boli postúpené obvinenia voči 60 osobám. Odsúdených bolo zatiaľ 12 osôb.

„Genocída, zabíjanie nevinných ľudí vrátane detí, ničenie krajiny. Ako medzinárodné spoločenstvo založené na rešpektovaní ľudských práv sa nemôžeme len tak prizerať. Preto okrem vojenskej pomoci, ktorú Ukrajine poskytujeme, musíme zabezpečiť aj spravodlivosť a vyslať silný odkaz, že agresívny výpad voči suverénnej demokratickej krajine nebudeme tolerovať. Zároveň musíme ukázať, že pri vyšetrovaní vojnových zločinov budeme postupovať v zmysle medzinárodného práva a medzinárodných dohôd,“ zdôraznil premiér.

31 debata chyba
Viac na túto tému: #vojnové zločiny #vojna na Ukrajine #Eduard Heger