Britský súd: Škótsko nemôže zorganizovať ďalšie referendum o nezávislosti

Škótsky parlament nemôže zorganizovať druhé referendum o nezávislosti Škótska bez súhlasu Londýna. V stredu o tom jednomyseľne rozhodol Najvyšší súd Spojeného kráľovstva.

23.11.2022 11:31, aktualizované: 13:55
Škótsko Foto: ,
Ilustračné foto.
debata (30)

Škótsky parlament podľa verdiktu súdu nemá právomoc schváliť legislatívu o vypísaní nového referenda o nezávislosti bez súhlasu britskej vlády, resp. britského parlamentu.

Škótska premiérka Nicola Sturgeonová navrhovala uskutočniť referendum v októbri 2023 s otázkou: „Malo by byť Škótsko nezávislou krajinou?“, píše agentúra AP.

Sturgeonová vyjadrila nad stredajším verdiktom súdu sklamanie, zároveň uviedla, že rozsudok rešpektuje. „Zákon, ktorý Škótsku nepovoľuje zvoliť si svoju vlastnú budúcnosť bez súhlasu (britského parlamentu), ukazuje, že akákoľvek predstava Spojeného kráľovstva ako dobrovoľného partnerstva je mýtus,“ napísala Sturgeonová na Twitteri.

„Dnešný rozsudok blokuje jednu z ciest k tomu, aby bol hlas Škótska týkajúci sa nezávislosti vypočutý – avšak v demokracii náš hlas nemôže a nebude (definitívne) umlčaný,“ zdôraznila premiérka.

Škótska premiérka Nicola Sturgeonová Čítajte viac Scotexit. Škótska premiérka navrhla referendum o nezávislosti

Prvé referendum o nezávislosti sa v Škótsku konalo na jeseň 2014. Škóti sa vtedy vyjadrili proti nezávislosti v pomere 55 k 45 percentám; volebná účasť dosiahla takmer 85 percent.

Škótska autonómna vláda vtedy tvrdila, že takýto plebiscit možno uskutočniť len „raz za generáciu“. Súčasná šéfka škótskej vlády by ho však chcela zopakovať už po necelých desiatich rokoch.

Sturgeonová prisľúbila, že nadchádzajúce parlamentné voľby v Británii naplánované najneskôr na január 2025, budú kampaňou za nezávislosť Škótska. Jej Škótska národná strana (SNP) v škótskych parlamentných voľbách kandidovala s tým, že jej cieľom je zorganizovať platné referendum.

Konzervatívna britská vláda dlhodobo odmieta schváliť hlasovanie o nezávislosti Škótska, pričom argumentuje, že sa o tejto otázke rozhodlo už v prvom referende.

Nicola Sturgeonová Čítajte viac Chceme samostatnosť, znie znovu zo Škótska

Podľa agentúry AP stredajší verdikt britského najvyššieho súdu zrejme definitívne neukončí dlhodobý spor týkajúci sa konania ďalšieho škótskeho referenda o nezávislosti.

Podľa prieskumov sú Škóti v otázke nezávislosti rozdelení približne na dva rovnaké tábory. Väčšina z nich si však neželá, aby nové referendum konalo už v blízkej budúcnosti.

Podporovatelia nezávislosti vopred avizovali na stredu zhromaždenie pred škótskym parlamentom v Edinburghu a na ďalších miestach bez ohľadu na verdikt súdu.

Sunak: Súdny verdikt o škótskom referende je jasný a definitívny

Britský premiér Rishi Sunak označil stredajší verdikt najvyššieho súdu týkajúci sa škótskeho referenda za „jasný a definitívny“ a vyzval Edinburgh na konštruktívnu a partnerskú spoluprácu.

Britský minister pre Škótsko Alister Jack privítal rozhodnutie súdu a apeloval na vládu v Edinburghu, aby otázku nezávislosti odsunula nabok a namiesto toho sa zamerala na iné, dôležitejšie problémy obyvateľov Škótska.

„Dnešné jednomyseľné rozhodnutie Najvyššieho súdu berieme na vedomie a rešpektujeme. Ľudia v Škótsku chcú, aby obe ich vlády sústredili všetku pozornosť a zdroje na problémy, ktoré sú pre nich najdôležitejšie,“ zdôraznil Jack, pričom spomenul potrebu obnovenia ekonomickej stability, zmierňovanie zaťaženia ľudí vysokými cenami energií a podporu verejného zdravotníctva.

30 debata chyba
Viac na túto tému: #Nicola Sturgeonová #škótske referendum
Čítajte Pravdu bez reklamy

Svižnejší web a články bez rušenia. Žiadne reklamy iba za 1,50 € mesačne.

Pravda bez reklamy