CIA chce regrutovať špiónov medzi Rusmi nespokojnými s vojnou

Americká Ústredná spravodajská služba (CIA) chce regrutovať špiónov z radov ruských vojenských predstaviteľov, oligarchov a podnikateľov nespokojných s vojnou, ktorú Rusko vedie na Ukrajine, povedal šéf operácií CIA David Marlowe. Informoval o tom The Wall Street Journal (WSJ).

23.11.2022 13:45
Rusko / CIA / Foto: ,
Ilustračné foto.
debata (20)

„Hľadáme vo svete Rusov, ktorí sú (inváziou na Ukrajinu) rovnako znechutení ako my, a sme otvorení spolupráci,“ uviedol Marlowe v prejave na Univerzite Georgea Masona v štáte Virgínia.

Tvrdenia o možnom nábore agentov z radov nespokojných ruských vojenských dôstojníkov, podnikateľov, Rusov, ktorí z krajiny ušli, a oligarchov, ktorých majetok sa stenčil v dôsledku sankcií, už v minulosti zazneli od bývalých predstaviteľov CIA.

VIDEO: Pozrite si, čo bez pilotov dokáže vrtuľník Black Hawk
Video

Európske vlády od začiatku ruskej invázie na Ukrajine vyhostili stovky ruských diplomatov podozrivých zo špionáže a zatkli aspoň dvoch nelegálnych agentov z Ruska. Kremeľ zároveň nariadil obmedziť prítomnosť diplomacie Spojených štátov na území Ruska a výrazne tým obmedzil možnosti americkej špionáže, píše WSJ.

„Približne 400 ruských spravodajských dôstojníkov pôsobiacich pod diplomatickým krytím bolo podľa posledných údajov vyhostených z krajiny,“ uviedol v júli šéf britskej tajnej služby MI6 Richard Moore a dodal, že ruská špionáž v Británii tým bola podľa jeho odhadov znížená o polovicu.

VIDEO: Rusko je teroristický režim, tvrdí Dzurinda
Video
20 debata chyba
Viac na túto tému: #vojna na Ukrajine