Ruská duma schválila sprísnenie zákazu propagácie homosexuality

Ruskí poslanci vo štvrtok podľa očakávania schválili sprísnenie zákazu takzvanej propagácie homosexuality. Za porušenie zákazov hrozia vysoké pokuty.

24.11.2022 10:21
LGBTI / Homosexuáli / Sexuálne menšiny / Foto:
debata (27)

Štátna duma, dolná komora ruského parlamentu, prijala v treťom čítaní novelu, ktorá zakazuje propagovať „netradičné sexuálne vzťahy“ a pedofíliu, ale tiež šíriť informácie o sexuálnych menšinách (LGBT) v médiách, na internete, v reklame, knihách a vo filme.

Zakazuje sa tiež šíriť informácie, ktoré by medzi dospievajúcimi mohli vyvolať záujem o zmenu pohlavia. Zakázané má byť premietanie filmov obsahujúcich „materiály propagujúce netradičné sexuálne vzťahy a preferencie“.

So znením zákona ešte musia súhlasiť ruskí senátori a je potrebný aj podpis hlavy štátu. Obvykle ide však len o formalitu. V Rusku už predtým zákon zakazoval propagovať homosexualitu medzi maloletými. Iný zákon zakazuje manželstvá medzi homosexuálnymi pármi a adopcie detí homosexuálmi.

Ochranca „tradičnej morálky“

Režim ruského prezidenta Vladimira Putina, ktorý pred 274 dňami rozpútal vojnu proti Ukrajine, sa stavia do pozície ochrancu „tradičnej morálky“ a rodinných hodnôt pred tým, čo prokremeľskí propagandisti aj vládni politici opisujú ako dekadenciu, rozvrat a „satanizmus“, prichádzajúci zo Západu.

Vlani, keď Rusko ešte bolo členom Rady Európy, odmietlo splniť rozhodnutie Európskeho súdu pre ľudské práva o registrácii homosexuálnych zväzkov, a to s odôvodnením, že tento krok by odporoval ruskej ústave. „Vnucujú nám ‚hodnoty‘, ktoré sú nám cudzie. Rozhodnutie, ktoré odporuje ústave, nesplníme,“ vyhlásil vtedy predseda dumy Vjačeslav Volodin.

Do ruskej ústavy bolo pri predvlaňajšej novelizácii na Putinov návrh pridané ustanovenie ukladajúce povinnosť chrániť „inštitúciu manželstva ako zväzku muža a ženy“.

Homosexualita bola v Rusku trestná do roku 1993, do roku 1999 bola klasifikovaná ako duševná choroba. Od roku 2013 krajina zakázala „propagandu netradičných spôsobov života medzi maloletými“ a podľa tohto zákona možno pokutovať každý čin, ktorý úrady uznajú za propagáciu homosexuality. Moskva zákaz využívala na zadržiavanie aktivistov za práva sexuálnych menšín či na rušenie takzvaných pochodov hrdosti.

Okrem tohto zákazu sa sexuálne menšiny stretávajú aj s ďalšími ťažkosťami – v niektorých častiach Ruska, napríklad na prevažne moslimskom Kaukaze, aj s otvoreným prenasledovaním a násilím.

LGBTI+, moskva, homosexuáli Čítajte viac Ruský parlament sprísňuje kroky proti homosexualite
27 debata chyba
Viac na túto tému: #Rusko #homosexualita
Čítajte Pravdu bez reklamy

Svižnejší web a články bez rušenia. Žiadne reklamy iba za 1,50 € mesačne.

Pravda bez reklamy