Po odsune Rusov z Chersonu sa front na juhu Ukrajiny zrejme na dlho ustálil. Okupanti sa opevňujú na ľavom brehu Dnepra, v hĺbke pätnásť kilometrov od rieky. Na dolnom toku Dnepra pred jeho ústím do Čierneho mora je príroda ich najpevnejším obranným valom. Rieka tam dosahuje šírku vyše siedmich kilometrov, ak sa zarátajú aj bažinaté vody na oboch brehoch. Najmenšia vzdialenosť medzi oboma brehmi je z Kinburnskej kosy, ktorá je na východnej strane rieky, asi štyri kilometre od ukrajinských pozícií v pravobrežnom mestečku Očakiv.
VIDEO: Veľvyslanec USA: Putin si dáva veľký pozor, aby nevyprovokoval NATO
Ľahký terč
A práve na tomto najslabšom mieste ruskej obrany sa navzdory zhoršujúcemu sa počasiu Ukrajinci pokúšajú postúpiť. V uplynulých dňoch ruskí vojenskí korešpondenti hlásili odrazené útoky ľahkých ukrajinských výsadkových člnov. Kyjev, ktorý o protiofenzíve zásadne nezverejňuje detaily, tieto správy nepotvrdil.
Ukrajinská armáda však netají, že Kinburnská kosa, čo je ostrá špička približne štyridsať kilometrov dlhého rovnomenného polostrova (názov znamená v tatarčine ostrý nos) je terčom sústredenej paľby jej delostrelectva. Odkedy Ukrajinci zaujali Rusmi opustené pozície na pravom brehu Dnepra, je Kinburnská kosa pre nich ľahkým terčom. V minulých dňoch južné veliteľstvo ukrajinskej armády zverejnilo zábery ruských kasární na Kinburne totálne zrovnaných so zemou delostrelectvom.
VIDEO: Briti posielajú Ukrajincom proti Rusom Kráľa mora
Ukrajinský vojenský expert Serhij Hrabskyj zraniteľnosť Kinburnskej kosy prirovnáva k bezbrannosti Hadieho ostrova. Tento vyprahnutý skalnatý fliačik zeme, asi tristo kilometrov západne od Kinburnskej kosy, okupanti po niekoľkých mesiacoch napriek jeho strategickému významu museli opustiť.
„Akákoľvek jednotka útočníkov, ktorá sa objaví na Kinburnskej kose, sa stáva cieľom likvidačnej paľby ukrajinských zbraní,“ povedal Hrabskyj pre internetovú televíziu Current Time.
„A ako v prípade Hadieho ostrova, nepriateľ, ak mu nakoniec začne byť ľúto svojich vojakov, bude jednoducho nútený územie opustiť,“ predpovedá vojenský znalec. „Nevravím, že tam musí okamžite vstúpiť noha ukrajinského vojaka. Ide jednoducho o vyhnanie a zničenie nepriateľa,“ dodal s tým, že vojenská prítomnosť na nechránenom páse zeme by bola príliš riskantná aj pre Ukrajincov. Tí pritom strategickú výhodu získajú aj v prípade, že na kose bude pusto.
Odblokovať Mykolajiv
Kinburnská kosa je posledným kúskom územia Mykolajivskej oblasti, ktoré ešte majú pod kontrolou Rusi. Ich delostrelectvo má odtiaľ na dostrel Mykolajiv a tento dôležitý prístav fakticky vyraďuje z operácie vývozu ukrajinského obilia. Na druhej strane, piesčitý mys môže byť kľúčovým predmostím, keď sa raz ukrajinské jednotky rozhodnú pre postup na východný breh Dnepra. A použiť sa dá aj na taktické účely.
„Ukrajina môže vyslať na Kinburn výsadky prieskumných jednotiek s cieľom odpútať ruské jednotky zo záporožského frontu,“ napísal na Twitteri Mike Martin, expert Katedry vojnových štúdií na King's College v Londýne.
VIDEO: Na Rusov. Ukrajinci nasadili tanky i vrtuľníky
Aj Robin Häggblom, fínsky obranný analytik, si myslí, že ukrajinské sily sa pokúšajú otvoriť nový front proti Rusom bez toho, aby museli presunúť svoje vlastné delostrelectvo, ktoré môže operovať z opačnej strany Dnepra. „Ak sa ukrajinská ľahká pechota začne rýchlo pohybovať v medzerách za frontovou líniou, Rusi budú musieť konať. Ak začnú presúvať početnejšie sily na juh, mohlo by to otvoriť možnosti na iných frontoch,“ napísal Häggblom na svojom blogu.
Ruskí vojenskí analytici vnímajú situáciu v podstate rovnako. „Ukrajinské vrchné velenie s najväčšou pravdepodobnosťou nezameria svoje úsilie na to, aby sa fyzicky zmocnilo Kinburnskej kosy, ale na zvýšenie operácií svojich sabotérskych skupín. Cieľom je vynútiť si reakciu ruských síl v oblasti, narušiť zásobovanie ich obranných opevnení a vytvoriť podmienky pre širšie útoky na Ruskom kontrolované územie,“ napísal kanál Rybar, vedený vojenským expertom Denisom Ščukinom, ktorý na komunikačnej sieti Telegram sleduje viac ako milión Rusov.