Za zlynčovanie muža dostalo trest smrti 49 Alžírčanov, ďalších 28 väzenie

Alžírsky súd odsúdil na trest smrti 49 ľudí za zlynčovanie muža nespravodlivo obvineného zo založenia lesných požiarov v auguste minulého roka, informuje agentúra AFP.

24.11.2022 19:22
debata

Súd v meste Dár al-Bajdá „odsúdil 49 ľudí na popravu za vraždu Džamála bin Ismáíla a zohavenie jeho tela“, informovali miestne médiá. Ďalších 28 obžalovaných odsúdil na tresty odňatia slobody dva až desať rokov. Táto severoafrická krajina od posledných popráv v roku 1993 dodržiava moratórium na vykonávanie trestov smrti.

Rozvášnený dav ubil na smrť 38-ročného Džamála bin Ismáíla v alžírskej provincii Tízí Wazú a jeho telo potom podpálil. Muž sa predtým sám prihlásil na policajnej stanici, pretože sa dopočul, že ho podozrievajú z podpaľačstva. Neskôr vysvitlo, že pricestoval ako dobrovoľník, aby pomohol hasiť požiare. Tie si v celej krajine vyžiadali najmenej 90 mŕtvych.

požiar, alžírsko Čítajte viac V boji s požiarmi zahynulo v Alžírsku 42 ľudí vrátane 25 vojakov

Šokujúce zábery lynčovania šírené na sociálnych médiách vyvolali v Alžírsku pobúrenie. Tamojšia ľudskoprávna organizácia LADDH vyzývala na upokojenie situácie a na postavenie osôb zodpovedných za túto „ohavnú vraždu“ pred súd.

Požiare vyvolala prudká vlna horúčav, ale úrady z ich vzniku obvinili aj podpaľačov a „zločincov“. Obvinili tiež hnutie za nezávislosť regiónu Kabýlia, ktorý sa rozprestiera pozdĺž pobrežia Stredozemného mora a v ktorom žijú väčšinoví Berberi.

debata chyba
Viac na túto tému: #trest smrti #lynčovanie #Alžírsko #lesné požiare