Ukrajinská prvá dáma Zelenská: Bez víťazstva nemôže prísť mier

Ukrajinská prvá dáma Olena Zelenská v rozhovore pre britskú stanicu BBC zdôraznila, že jej krajina vydrží nadchádzajúcu zimu napriek výpadkom dodávok elektriny spôsobeným ruskými raketovými útokmi. Ukrajina bude podľa jej slov pokračovať vo „vojne svetonázorov“, pretože "bez víťazstva nemôže prísť mier".

25.11.2022 09:53
Zelenská Foto: ,
Prvá dáma Ukrajiny Olena Zelenská.
debata (39)

„Sme pripravení to vydržať,“ povedala manželka prezidenta Ukrajiny Volodymyra Zelenského. „Čelili sme toľkým strašným výzvam, videli sme toľko obetí, toľko skazy, že výpadky dodávok energií nie sú to najhoršie, čo sa nám stalo,“ uviedla.

V tejto súvislosti citovala najnovší prieskum verejnej mienky, podľa ktorého je 90 percent Ukrajincov pripravených žiť s výpadkami dodávok elektriny dva až tri roky, ak budú mať perspektívu vstupu do Európskej únie. Myslí si tiež, že Ukrajinci budú v dôsledku tejto vojny silnejší.

Na otázku, či pociťuje v iných svetových metropolách únavu z pretrvávajúcej vojny a jej následkov vrátane rastu cien energií a potravín, odvetila: „Nemám pocit, že sú z nás unavení. Všetci rozumejú tomu, že to nie je len vojna na Ukrajine. Je to vojna svetonázorov.“

Všetky tváre Oleny Zelenskej

Ukrajinská prvá dáma Olena Zelenská sa objavila v módnom magazíne Vogue. Pozrite si ju na ďalších fotkách po boku manžela, pri stretnutí s pápežom či v Bielom dome.

Fotogaléria
Olena Zelenská, manželka ukrajinského...
Manželský pár Zelenských s vojvodkyňou...
+6Ukrajinská prvá dáma a jej manžel sa v roku...

„Nemôžeme zradiť tých, čo sú teraz na okupovaných územiach. Nemôžeme opustiť ľudí, ktorí čakajú na oslobodenie,“ vyhlásila v takmer hodinu trvajúcom rozhovore nahranom v Kyjeve v rámci každoročného online formátu „100 Women“ (100 žien). „Nie je to politický postoj prezidenta alebo vlády. Je to postoj Ukrajincov,“ povedala Zelenská.

Zelenská je presvedčená, že ukrajinská spoločnosť sa menila ešte predtým, ako vojna všetko prevalcovala, a že táto zmena sa teraz zrýchľuje. „Kuchyňa, deti, kostol – toto už nie je naša spoločnosť. Žena, ktorá toto (vojnu) zažila, už nespraví krok späť,“ uviedla Zelenská, ktorej novozaložená nadácia sa zaoberá okrem iného otázkami duševného zdravia a domáceho násilia.

VIDEO: Zelenskyj dostal Oscara, Pennovi dal vyznamenanie
Video
39 debata chyba
Viac na túto tému: #vojna na Ukrajine #Olena Zelenská