Irán zatkol neter ajatolláha Chameneího. Vo videu nazvala jeho režim vražedným

Iránske úrady zatkli neter najvyššieho duchovného lídra ajatolláha Alího Chameneího po tom, čo zverejnila video, v ktorom označila iránske vedenie za "vražedný režim, ktorý zabíja deti".

27.11.2022 15:09, aktualizované: 15:44
Ajatolláh / Alí Chameneí / Foto:
Najvyšší duchovný líder ajatolláh Alí Chameneí
debata (1)

Aktivistka Faríde Moradcháníová pochádza z vetvy rodiny, ktorá už aj v minulosti prejavovala odpor voči iránskemu vedeniu. Predtým bola v krajine aj väznená. Jej brat Mahmúd Moradchání na sociálnej sieti Twitter napísal, že bola zatknutá ešte v stredu počas cesty na prokuratúru, kde bola predvolaná.

V sobotu Moradchání na kanáli YouTube zdieľal video, v ktorom jeho sestra odsudzuje „jasný a očividný útlak“, ktorému sú Iránci vystavení. Zároveň kritizovala nečinnosť medzinárodného spoločenstva.

„Slobodní ľudia, buďte s nami! Povedzte svojim vládam, aby prestali podporovať tento vražedný režim, ktorý zabíja deti,“ uviedla Moradcháníová. „Tento režim nie je lojálny k žiadnym náboženským zásadám a nepozná žiadne zákony ani pravidlá okrem sily a udržiavania svojej moci akýmkoľvek možným spôsobom,“ dodala. Nebolo bezprostredne jasné, kedy bolo video nahraté.

Faríde Moradcháníová je dcérou Chameneího sestry Badrí, ktorá sa v 80. rokoch odčlenila od svojej rodiny a utiekla do Iraku. Pridala sa k svojmu manželovi, disidentovi a klerikovi Alímu Tehránímu. Do popredia sa Moradcháníová dostala ako aktivistka proti trestu smrti a naposledy bola zatknutá v januári tohto roka.

Celoštátne protesty vypukli v Iráne v polovici septembra po smrti mladej Kurdky Mahsy Amíníovej po zatknutí teheránskou mravnostnou políciou za údajné porušenie pravidiel obliekania pre ženy.

Iránska aktivistická tlačová agentúra HRANA uviedla, že protesty si vyžiadali už najmenej 448 obetí na životoch, medzi ktorými je aj 63 detí. Zahynulo pri nich aj 57 členov bezpečnostných síl a približne 18 170 osôb bolo zatknutých.

Amíníová Čítajte viac Irán udelil už šiesty trest smrti v súvislosti s protivládnymi protestmi

Iránskemu raperovi hrozí trest smrti

Voči iránskemu raperovi, ktorý podporil pokračujúce protivládne protesty, boli vznešené obzvlášť závažné obvinenia a hrozí mu trest smrti. Oznámili to v nedeľu iránske justičné orgány.

Viaceré ľudskoprávne organizácie so sídlom v USA v sobotu uviedli, že s opozične orientovaným raperom Túmadžom Sálehím, sa už začal súdny proces, pričom si nemohol zvoliť ani obhajcu podľa vlastného výberu. Sálehího rodina sa obáva, že je v ohrození života.

Voči raperovi, ktorý skladá piesne kritické voči iránskemu islamskému režimu, boli vznesené obvinenia zo šírenia „skazenosti na Zemi“. Ide o jedno z najvážnejších obvinení, aké možno vzniesť na základe iránskych zákonov, a za ktoré hrozí najvyšší trest. „Proces sa ešte nezačal, ale obvinenie voči Túmadžovi Sálehímu už bolo vypracované,“ vyhlásil súdny hovorca v stredoiránskej provincii Isfahán, kde sa celý prípad rieši.

Okrem šírenia morálnej skazenosti je obvinený aj z rozširovania lží, protištátnej propagandy, podnecovania násilia a z vytvorenia a riadenia nelegálnych skupín, ktoré chceli narušiť bezpečnosť Iránu v spolupráci s vládou nemenovanej „nepriateľskej“ krajiny.

Iránske justičné orgány uvádzajú, že od septembra, keď Iráne vypukla vlna protestov, boli vznesené obvinenia už voči 2-tisíc osobám. Podľa úradu Vysokého komisára OSN pre ľudské práva bolo zatknutých už približne 14-tisíc ľudí.

V súvislosti s protestmi už bolo vynesených šesť rozsudkov smrti. Podľa organizácie Amnesty International aktuálne súdia najmenej 21 osôb, ktorým za vznesené obvinenia hrozia tresty smrti obesením.

Raper Sálehí zmizol koncom októbra a o niekoľko dní nato iránske štátne médiá zverejnili video, na ktorom sa zatknutý hudobník priznával ku svojím pochybeniam. Podľa aktivistov išlo o vynútené priznanie. K Sálehího zadržaniu došlo niekoľko dní po tom, ako v rozhovore pre kanadskú televíziu označil iránske vedenie za „mafiu“, ktoré je odhodlané zničiť aj celý národ, aby si udržalo „moc, peniaze a zbrane“.

Sardar Azmoun. Čítajte viac Postavil sa za ženy, hrozilo mu vylúčenie. Hrdina krajiny ide do Kataru
1 debata chyba
Viac na túto tému: #Irán #ajatolláh Ali Chameneí
Čítajte Pravdu bez reklamy

Svižnejší web a články bez rušenia. Žiadne reklamy iba za 1,50 € mesačne.

Pravda bez reklamy