Aktivisti vrátane matiek ruských vojakov spustili petíciu za ich odsun z Ukrajiny

Skupina matiek ruských vojakov sa pridala k hnutiu aktivistov a spoločne v nedeľu spustili internetovú petíciu žiadajúcu stiahnutie ruských vojakov z Ukrajiny.

27.11.2022 20:11
Ruská mobilizácia, vojaci Foto:
Ruskí regrúti nastupujú do vlaku na železničnej stanici v meste Prudboi v regióne Volgograd v Rusku
debata (90)

Za iniciatívou stojí ruské Feministické protivojnové združenie (FAS). Pre spustenie petície, zverejnenej na webstránke Change.org, zvolili nedeľu, na ktorú v Rusku pripadá Deň matiek.

Iniciatíva je adresovaná predsedníčkam výborov zaoberajúcich sa otázkami rodiny a sociálnych vecí v ruskej Štátnej dume aj Rade federácie. Petíciu do nedele 17.30 h SEČ podpísalo 2-tisíc ľudí.

„Už deväť mesiacov prebieha takzvaná špeciálna vojenská operácia, ktorá prináša skazu, zármutok, krv a slzy. Naše srdcia znepokojuje všetko, čo sa deje na Ukrajine a v Rusku. Bez ohľadu na to, akej sme národnosti, náboženstva alebo aké máme sociálne postavenie, spája nás – matky Ruska – jedna túžba: žiť v mieri a harmónii, vychovávať naše deti pod pokojnou oblohou a nebáť sa o ich budúcnosť,“ píše sa v petícii.

Iniciátori ďalej tiež uvádzajú, že v mnohých ruských oblastiach sa museli rodiny mobilizovaných svojpomocne skladať na výstroj pre svojich mužov, ktorých následne posielali na smrť. Na vlastné náklady im pritom podľa petície kupovali dokonca aj nepriestrelné ves­ty.

Ruská mobilizácia, vojna na Ukajine, vojaci s manželkami Čítajte viac Kremeľ počíta so stratou až 100-tisíc mobilizovaných. Putina to neznepokojuje

„Kto sa postará o rodiny, ktoré prišli o svojho živiteľa? Odpoveď poznáme — všetky tieto ťažkosti budú len ďalšou záťažou na už aj tak preťažených ramenách matiek!“ uvádza ďalej iniciatíva.

Petícia opisuje matky brancov a zmobilizovaných vojakov ako „nútené klopať“ na dvere mestských samospráv v snahách o návrt svojich mužov. Matky protestujú, podávajú hromadné odvolania, organizujú petície, no „nikto ich nepočuje“, uvádza sa tiež v texte iniciatívy. „Sme proti účasti našich synov, bratov, manželov a otcov“ na invázii, dávajú aktivisti.

Volodymyr Zelenskyj Čítajte viac Zelenskyj: Rusi nás kedysi chceli zničiť hladom, teraz tmou a chladom
90 debata chyba
Viac na túto tému: #petícia #vojna na Ukrajine