Káčer: Aliancii sa zbrane nemíňajú, Ukrajinu musí ďalej všestranne podporovať

Severoatlantická aliancia musí Ukrajinu podporovať morálne, finančne i vojensky, aby mohla spravodlivo brániť svoju zvrchovanosť a územnú celistvosť voči ruskej agresii. Vyhlásil to pri príchode na dvojdňové rokovanie ministrov zahraničných vecí členských krajín Severoatlantickej aliancie v Bukurešti slovenský minister Rastislav Káčer.

29.11.2022 20:11
káčer Foto: ,
Slovenský minister zahraničných vecí Rastislav Káčer odpovedá na otázky počas príchodu na úvodný deň dvojdňového rokovania ministrov zahraničných vecí členských štátov Severoatlantickej aliancie (NATO) v Bukurešti v utorok 29. novembra 2022.
debata (46)

Potvrdil, že na schôdzke sa bude rokovať aj o možnom prijatí Ukrajiny do NATO, pričom si nemyslí, že Aliancii sa podporou Ukrajiny zásadným spôsobom míňajú zbrane. Káčer zdôraznil, že Rusko vpádom na Ukrajinu porušilo všetky zásady medzinárodného práva a pokračuje v agresii. V oblasti budúcnosti vzťahov NATO s Ruskom Káčer povedal, že sa „nemôžeme tváriť, akoby sa nič nestalo“.

VIDEO: Pozrite si v akcii raketovy systém GLSDB, ktorý by mohla dostať Ukrajina

Video
Video spoločností Saab a Boeing.

Témou schôdzky je aj rokovanie s predstaviteľmi „zraniteľných krajín“ – Moldavska, Gruzínska a Bosny a Hercegoviny. Podľa ministra je potrebné hovoriť aj o výzvach súvisiacich s Čínou a závislosti členských krajín Aliancie od nej. Rokovania budú podľa Káčera o tom, ako premeniť tieto výzvy na partnerstvo vo vzťahu postavenom na pravidlách. Ďalšími kľúčovými témami je šírenie dezinformácií ako súčasť hybridnej vojny a tiež energetická bezpečnosť.

46 debata chyba
Viac na túto tému: #NATO #Rastislav Káčer #vojna na Ukrajine