HOAX: Šíri sa zmanipulované video z návštevy Volodymyra Zelenského v Chersone

Na sociálnych sieťach sa krátko po návšteve ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského v oslobodenom Chersone začalo šíriť video, podľa ktorého obyvatelia mesta na prezidenta pokrikovali a nadávali mu. Ide však o zmanipulované video, v ktorom bola k autentickým záberom doplnená zvuková stopa z oveľa staršieho videa. TASR na dezinformácie upozorňuje v spolupráci s tlačovou agentúrou AFP.

30.11.2022 17:55
HOAX Zelenskyj Cherson Video Foto: ,
Na sociálnych sieťach sa krátko po návšteve ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského v oslobodenom Chersone začalo šíriť video, podľa ktorého obyvatelia mesta na prezidenta pokrikovali a nadávali mu. Ide však o zmanipulované video, v ktorom k autentickým záberom z jeho návštevy bola doplnená zvuková stopa z oveľa staršieho videa.
debata (87)

Ukrajinský prezident prišiel do Chersonu 14. novembra 2022 a o jeho návšteve informovali okrem agentúry AFP aj iné média ako napríklad BBC či Washington Post. V reportážach obyvatelia oslobodeného mesta prezidenta vítajú, objímajú ukrajinských vojakov a oslavujú v uliciach mesta.

Zakrátko sa však na sociálnych sieťach začalo šíriť zmanipulované video, ktoré vytvára dojem, akoby ľudia na Zelenského nepriateľsky kričali a nadávali mu. Deväťsekundový nekvalitný záznam zachytáva skupinu ľudí na balkóne za prezidentom, pričom v pozadí počuť hlas, ktorý mu po rusky nadáva.

Podľa médií aj prezidentovej oficiálnej stránky sa ukrajinský prezident 14. novembra 2022 zúčastnil na slávnostnom vztýčení ukrajinskej vlajky na námestí v centre Chersonu a zaspieval s vojakmi a obyvateľmi mesta štátnu hymnu. Podľa budov na záberoch agentúra AFP určila, že ceremónia sa odohrala na Námestí slobody.

Potvrdzuje to aj snímka z Washington Post, na ktorej stojí prezident pred hlavnou budovou Chersonskej oblastnej štátnej správy na Námestí slobody. Za ním je štvorposchodová budova, s optikou na prízemí a na streche je logo banky Nadra.

Na začiatku videoreportáže BBC je podľa AFP vidieť rodinu na balkóne na prvom poschodí budovy, ako prezidentovi radostne máva. Vidno to aj pri porovnaní záberov z BBC a zmanipulované­ho videa.

Pôvodné krátke video, na ktorom vidieť, ako Zelenskyj rodine máva naspäť, sa objavilo v zmanipulovanej podobe na sociálnych sieťach. Zvuková stopa pôvodného videa sa líši od zmanipulovanej verzie.

Pri hľadaní pôvodnej zvukovej stopy použitej v zmanipulovanom videu zadala AFP do vyhľadávača na kanáli YouTube odpočuté ruské vulgarizmy. Našla dve verzie videa z roku 2013, v ktorých počuť rovnaké nadávky ako v zmanipulovanom videu s ukrajinským prezidentom. Video s vulgarizmami hľadala aj prostredníctvom vyhľadávača Yandex a našla ešte staršiu verziu z roku 2008 s názvom „Zlá babka“.

87 debata chyba
Viac na túto tému: #vojna na Ukrajine #Volodymyr Zelenskyj
Čítajte Pravdu bez reklamy

Svižnejší web a články bez rušenia. Žiadne reklamy iba za 1,50 € mesačne.

Pravda bez reklamy