Lekári pred Rusmi zachránili desiatky detí. Falšovali im diagnózy

Personál detskej nemocnice v juhoukrajinskom meste Cherson po začiatku ruskej invázie ukrýval opustené malé deti pred hroziacou deportáciou do Ruska. TASR správu prevzala v pondelok z agentúry AP.

05.12.2022 13:38
cherson Foto: ,
Nemocničný personál sa v utorok 22. novembra 2022 stará o osirelé deti na pôrodnom oddelení detskej regionálnej nemocnice v Chersone na juhu Ukrajiny.
debata (39)

Miestni lekári uviedli, že tajne vytvárali deťom falošné zdravotné záznamy, ktoré mali dokázať, že sú príliš choré na prevoz do iného zariadenia. Obávali sa totiž, že Rusi budú chcieť hospitalizované siroty odviezť do Ruska.

„Úmyselne sme písali falošné informácie, že deti sú choré a nemôžu byť prevezené,“ povedala pre AP lekárka Oľha Piľarská, šéfka oddelenia intenzívnej starostlivosti chersonskej detskej nemocnice. „Báli sme sa, že (Rusi) sa to dozvedia, (ale) rozhodli sme sa, že deti zachránime za každú cenu,“ uviedla.

Ukrajinec ukazuje na ruský billboard v Chersone...
Sčasti strhnutý ruský billboard v Chersone na...
+6Muž žobrajúci pod billboardom s pozostatkami...

Dovedna vymysleli tamojší zamestnanci diagnózy pre 11 opustených bábätiek, aby ich nemuseli odovzdať do sirotincov, kde by dostali ruské doklady a hrozil by im presun do Ruska. Medzi takéto falošné diagnózy patrili krvácanie z pľúc či nekontrolovateľné kŕče, priblížila Piľarská.

O deti sa postaral aj riaditeľ

K sfalšovaniu dokumentov 53 sirôt a zraniteľných detí došlo z rovnakého dôvodu aj zariadení v obci Stepanivka na predmestí Chersonu. Ako povedal riaditeľ tamojšieho centra sociálnej a psychologickej pomoci Volodymyr Sahajdak, niektorých z týchto detí sa ujali zamestnanci zariadenia, ďalšie vzali k ich vzdialeným príbuzným a o niekoľko starších detí sa postaral on sám.

**VIDEO: Takto Chersončania vítali ukrajinských osloboditeľov (11.11.2022)
Video

Sahajdak však priznal, že toto úsilie bolo spojené s ťažkosťami. Po tom, čo ruské sily v marci obsadili Cherson i väčšinu Chersonskej oblasti, snažili sa identifikovať opustené deti vhodné na prevoz do Ruska. Sahajdak preto musel vymýšľať rôzne spôsoby, ako dostať siroty do bezpečia.

HOAX Zelenskyj Cherson Video Čítajte viac HOAX: Šíri sa zmanipulované video z návštevy Volodymyra Zelenského v Chersone

Nie všetky deti však mali také šťastie – v októbri evakuovali z chersonského sirotinca zhruba 50 detí a údajne ich odviedli na Krymský polostrov, ktorý Moskva nelegálne anektovala v roku 2014, povedali pre AP ochrankár pracujúci v tejto inštitúcii a tiež obyvatelia žijúci v jej susedstve. Ako ďalej povedali novinárom, na začiatku ruskej ofenzívy miestna humanitárna skupina ukrývala deti v priestoroch chrámu, avšak Rusi ich o niekoľko mesiacov našli, vrátili do sirotinca a neskôr ich „evakuovali“.

Rodičia sa vás zriekli

AP zistila, že ruskí predstavitelia deportovali ukrajinské deti do Ruska alebo na Moskvou okupované územia bez ich súhlasu a klamlivo im tvrdili, že sa ich rodičia zriekli. Využívali ich tiež na propagandistické účely, umiestňovali do ruských rodín a udeľovali im ruské občianstvo.

vojna na ukrajine, deti, ženy, Mariupol Čítajte viac Ukrajinské matky svoje deti už nemusia nikdy nájsť. Rusi im menia mená i dátumy narodenia

Americký Inštitút pre štúdium vojny (ISW) uviedol, že ruskí predstavitelia vykonávajú v okupovaných častiach Ukrajiny úmyselnú „depopulačnú“ kampaň a deportujú deti do Ruska pod zámienkou liečebných a adopčných programov. Ruské úrady opakovane tvrdia, že presuny ukrajinských detí do Ruska ich majú ochrániť pred prebiehajúcimi boj­mi.

39 debata chyba
Viac na túto tému: #deti #vojna na Ukrajine #deportácie #Cherson