„EÚ víta odhodlanie partnerských krajín západného Balkánu presadzovať základné európske hodnoty a zásady v súlade s medzinárodným právom. EÚ tiež víta opätovný záväzok partnerských krajín k podpore demokracie, základných práv a hodnôt a právneho štátu,“ uvádza sa v spoločnej deklarácií zverejnenej po skončení summitu v albánskom hlavnom meste Tirana.
Lídri krajín EÚ a západného Balkánu sa zhodli, že „stupňujúca sa agresívna vojna Ruska voči Ukrajine ohrozuje európsky a svetový mier a bezpečnosť a podčiarkuje význam strategického partnerstva medzi EÚ a regiónom západného Balkánu“.
Na dôkaz záväzku eurobloku predseda Európskej rady Charles Michel zdôraznil energetickú podporu EÚ pre tento región, keďže vojna ovplyvňuje dodávky a ceny. „Som absolútne presvedčený, že budúcnosť našich detí bude so západným Balkánom v EÚ bezpečná a prosperujúcejšia,“ citovala Michela agentúra AP.

„Očakávame, že región urobí kľúčové reformy a určite ukáže vôľu prijať ambície a ducha Európskej únie. Mnohí tak robia, ale vidíme aj zaváhania,“ vyhlásil šéf diplomacie EÚ Josep Borrell.
Predsedníčka Európskej komisie Ursula von der Leyenová varovala pred rastúcim vplyvom Číny v regióne. Pripomenula, že EÚ zostáva hlavným obchodným partnerom západného Balkánu. „Sme najbližší partner, a preto… sa musíte rozhodnúť, na ktorej strane ste,“ odkázala lídrom Albánska, Bosny a Hercegoviny, Kosova, Čiernej Hory, Severného Macedónska a Srbska.
Dôjde k redukcii roamingových cien
EÚ vyslala Summitom v Tirane veľmi pozitívny signál, že to s krajinami západného Balkánu myslí vážne. Po skončení tejto schôdzky jeho priebeh v utorok zhodnotil premiér SR Eduard Heger.
„Pozitívnym výsledkom je – čo jasne rezonovalo – prepojenie aj z hľadiska cestovného ruchu. Práve dohoda medzi telekomunikačnými spoločnosťami o tom, že už od októbra budúceho roka začne harmonizácia roamingu. Myslím si, že to z hľadiska cestovného ruchu ocenia aj naši občania,“ spresnil. Ako ďalej dodal, postupne dôjde k redukcii roamingových cien až do ich úplného vyrovnania v roku 2029.
Na summite v Tirane podľa Hegera dominovali aktuálne témy – téma migrácie, ktorej sa týkala aj spolupráca v posilnení ochrany hraníc a spolupráca v riešení situácie v krajinách, kde migrácia vzniká. „Zároveň sme hovorili aj o energetickej infraštruktúre – tu vidíme ďalšiu dôležitú spoluprácu aj z krátkodobého hľadiska. Potrebujeme investovať do infraštruktúry. Je tu veľký priestor na investície a vzájomnú ekonomickú prepojenosť,“ povedal premiér SR.
Ako ďalej zdôraznil, západný Balkán je z hľadiska európskeho kontinentu dôležitý aj z bezpečnostného hľadiska.
Deklaráciu summitu v Tirane označil Heger za veľmi komplexnú a vyzdvihol, že obsahuje aj konkrétne sumy, ktoré EÚ napríklad poskytne na pomoc občanom západného Balkánu pri zvládaní energetickej krízy.
EÚ pre západný Balkán vyčlenila miliardu eur vo forme grantov s cieľom pomôcť domácnostiam a podnikom prekonať dôsledky vojny na Ukrajine a zvýšiť energetickú a potravinovú bezpečnosť.
Lídri diskutovali aj o migrácii, ktorá zostáva veľkým problémom EÚ vzhľadom na počet migrantov, ktorí sa pokúšajú nelegálne vstúpiť na územie EÚ cez západný Balkán, najmä cez Srbsko.