Firma exprezidenta Trumpa bola uznaná za vinnú z daňového podvodu

Firma bývalého amerického prezidenta Donalda Trumpa, The Trump Organization, bola v utorok na súde v New Yorku uznaná za vinnú z daňového podvodu.

06.12.2022 22:26 , aktualizované: 23:37
Donald Trump, Pennsylvania Foto: ,
Bývalý prezident USA Donald Trump
debata

Informovala o tom agentúra AP, ktorá výsledok súdu charakterizuje ako jasné odmietnutie finančných praktík vysokých manažérov v Trumpovej spoločnosti.

Trump sám súdený nebol, aj keď podľa vyšetrovateľov presne vedel, čo sa dialo. Trestom pre firmu môže byť pokuta až vo výške 1,6 milióna dolárov, čo by ale na spoločnosť tejto veľkosti nemalo mať dramatické dopady.

Hlavnou postavou prípadu bol bývalý finančný riaditeľ The Trump Organization Allen Weisselberg, ktorý sa výmenou za dohodu na päťmesačnom treste odňatia slobody priznal, že manipuloval s firemným účtovníctvom a v daňovom priznaní zatajil 1,7 milióna dolárov, ktoré dostal na rôznych firemných benefitoch.

Štátnym zástupcom sa podarilo presvedčiť porotu o tom, že Weisselberg sa trestnej činnosti dopúšťal v mene firmy a že tá mala z nej mať prospech. Weisselberg, ktorý rovnako ako ďalší vysoko postavení manažéri ťažil z výhod, akými boli luxusné autá alebo bezplatne poskytnuté byty, na súde vyhlásil, že nikto z rodiny Donalda Trumpa o jeho nelegálnych krokoch nevedel.

To zdôrazňoval aj sedemdesiatšes­ťročný republikánsky exprezident, ktorý celý prípad označil za hon na čarodejnice, za ktorým stoja demokrati.

Verdiktom ale súdne ťahanice okolo Trumpa, ktorý sa rozhodol, že bude v roku 2024 znovu kandidovať na prezidenta USA, zďaleka nekončí. V ďalších procesoch teraz čelí podozreniu z nelegálneho prechovávania tajných dokumentov, manipulácie s hodnotou majetku alebo ohovárania.

Trump Čítajte viac Americká vláda žiada súd, aby mala prístup k dokumentom zhabaným u Trumpa
debata chyba
Viac na túto tému: #daňový podvod #Donald Trump