Bukurešť sa hnevá a pre rakúske veto si volá veľvyslanca vo Viedni

Rumunské ministerstvo zahraničných vecí povolalo do Bukurešti na konzultácie svojho veľvyslanca v Rakúsku Emila Hurezeana. Reagovalo tak na veto Rakúska na štvrtkovom hlasovaní rady ministrov vnútra členských krajín EÚ v otázke vstupu Rumunska do schengenského priestoru, píše agentúra APA.

09.12.2022 14:27
schengen Foto:
Značky a svetelná tabuľa na hranici medzi Chorvátskom a Slovinskom na hraničnom priechode Bregana.
debata (2)

Rumunsko chce podľa tamojšieho ministerstva zahraničných vecí týmto „politickým gestom“ ukázať Rakúsku, že s jeho krokom v Rade EÚ rozhodne nesúhlasí. Bukurešť nateraz neoznámila, ako dlho sa veľvyslanec zdrží vo vlasti.

Ešte vo štvrtok večer si rumunské ministerstvo predvolalo rakúsku veľvyslankyňu v Bukurešti Adelheid Folieovú, aby jej odovzdalo protestnú nótu vo veci rakúskeho veta. Podľa vyjadrenia rakúskeho ministerstva zahraničných vecí veľvyslankyni v Bukurešti napokon nič neodovzdali, avšak štátna tajomníčka rumunského ministerstva jej tlmočila, že rakúske veto bude mať „nevyhnutné dôsledky“ na bilaterálne vzťahy.

Aj Holandsko bolo proti

Šéf rumunského Zväzu čistej energie a boja proti klimatickej zmene Razvan Nicolescu ešte pred samotným hlasovaním vo štvrtok navrhol, že Rakúsko by malo za svoje vtedy avizované veto platiť Rumunsku odškodné za súvisiace hospodárske straty vo výške 200 miliónov eur mesačne.

HRANICE: Kontroly medzi ?eskom a Slovenskom Čítajte viac Záhreb sa môže tešiť. Brusel schválil vstup Chorvátska do Schengenu

Proti prijatiu Rumunska a Bulharska do Schengenu hlasovalo okrem Rakúska aj Holandsko. Bulharský premiér Galab Donev pred niekoľkými dňami pohrozil nešpecifikovanými protiopatreniami v prípade vetovania vstupu jeho krajiny do schengenského priestoru.

Rakúska ministerka pre európske záležitosti Karoline Edtstadlerová sa deň po štvrtkovom hlasovaní v Rade EÚ snažila situáciu upokojiť. „Veto Rakúska proti rozšíreniu Schengenu nie je namierené proti dvom členským krajinám (EÚ), ale proti systému, ktorý v súčasnosti nefunguje,“ vyhlásila.

Odmietla kritiku zo strany Rumunska a Bulharska. „Reagovať na bezpečnostné úvahy Rakúska hospodárskymi a bilaterálnymi dôsledkami je protieurópske a musíme to rozhodne odmietnuť,“ zdôraznila.

Dubrovník, Chorvátsko, dovolenka, cestovanie, loďky, člny, more Čítajte viac Hranice zmiznú, zmenárne tiež. Cesta do Chorvátska bude od januára jednoduchšia

Podľa nej môže EÚ otvoriť svoje hranice dovnútra len vtedy, ak budú chránené jej vonkajšie hranice. „Nateraz to v dostatočnej miere nevidíme. Rakúsko sa nachádza v situácii, ako keby bolo štátom na vonkajšej hranici, avšak bez príslušnej podpory. Požadujeme preto dodržiavanie platných právnych predpisov EÚ a solidaritu od všetkých členských štátov EÚ,“ povedala rakúska ministerka. Zároveň privítala akčný plán Európskej komisie na boj proti nelegálnej migrácii vedúcej cez západný Balkán.

2 debata chyba
Viac na túto tému: #Rakúsko #Rumunsko #schengenský priestor