Varovanie šéfa NATO: Vojna sa môže vymknúť spod kontroly

Vojna na Ukrajine sa môže vymknúť spod kontroly a prerásť v rozsiahly konflikt medzi Ruskom a NATO, ktorý zasiahne celý kontinent. V rozhovore poskytnutom nórskej televíznej stanici NRK to povedal šéf Severoatlantickej aliancie Jens Stoltenberg. Podľa neho ale aliancia denne usilovne pracuje na tom, aby sa takémuto vývoju vyhla.

09.12.2022 16:55
debata (326)

„Ak sa budú veci vyvíjať zlým smerom, potom to môže byť naozaj hrozivé,“ citovala z rozhovoru agentúra AP. „Je tu strašná vojna na Ukrajine. Táto vojna sa môže stať rozsiahlou vojnou, z ktorej vznikne obrovský konflikt medzi NATO a Ruskom… Pracujeme každý deň na tom, aby sme sa tomu vyhli,“ povedal ďalej šéf NATO.

VIDEO: Naď: Rusi zničili jednu Zuzanu, S-300 Ukrajincov stále chráni

Stoltenberg, bývalý nórsky premiér, v rozhovore niekoľkokrát spomenul, že eskalácia konfliktu do vojny medzi alianciou a Ruskom je reálnou možnosťou ďalšieho vývoja. Zároveň ale zdôraznil, že zatiaľ verí, že sa takýto scenár podarí odvrátiť.

„Svet sa v posledných desaťročiach posunul dopredu. NATO je teraz najsilnejšie za posledných mnoho rokov. A v neposlednom rade je tu (ruský prezident Vladimir) Putin, ktorý podcenil našu schopnosť brániť sa a chrániť jeden druhého. Kým to budeme robiť, sme v bezpečí,“ uzavrel Stoltenberg.

Ruský prezident už niekoľkokrát obvinil členské krajiny NATO, že sa stali aktívnymi účastníkmi vojny na Ukrajine tým, že Kyjevu dodávajú zbrane, poskytujú mu spravodajské informácie a cvičia ukrajinských vojakov. Podľa aliancie je povinnosťou podporiť krajinu, ktorá sa bráni po tom, čo ju bezdôvodne agresívne napadol jej sused.

VIDEO: Ukrajinci majú právo útočiť na ciele v Rusku, tvrdí Naď.

V piatok Putin pohrozil, že tvrdou odplatou, ak by nejaký štát zaútočil na Rusko jadrovými zbraňami, tento týždeň tiež povedal, že hrozba jadrového konfliktu narastá, hoci žiadna krajina zámer podniknúť útok proti Rusku s použitím jadrových prostriedkov nedeklarovala.

326 debata chyba
Viac na túto tému: #vojna na Ukrajine
Čítajte Pravdu bez reklamy

Svižnejší web a články bez rušenia. Žiadne reklamy iba za 1,50 € mesačne.

Pravda bez reklamy