Polícia v Drážďanoch oslobodila rukojemníkov, útočník je mŕtvy

Nemecká polícia oslobodila dvoch rukojemníkov, ktorých sa v obchodnom dome Altmarkt-Galerie v centre Drážďan na niekoľko hodín zmocnil ozbrojený muž. Rukojemníci sú v poriadku, útočník však podľa policajného vyhlásenia pri zásahu utrpel zranenia, ktorým podľahol. Policajti tiež uviedli, že muž bol podľa všetkého duševne chorý. Polícia prípad považuje za vyhrotenú domácu drámu, lebo ozbrojenec je podozrivý z vraždy svojej matky. Saský premiér Michael Kretschmer bezpečnostným zložkám poďakoval za zásah.

10.12.2022 12:01 , aktualizované: 15:25
drážďany, streľba, rukojemníci Foto: ,
Polícia v nemeckom meste Drážďany ukončila v sobotu rukojemnícku drámu v miestnom nákupnom centre a zadržala páchateľa.
debata (2)

„Prípad s rukojemníkmi v Drážďanoch sa skončil! Dve osoby bez viditeľných zranení sú v našej starostlivosti,“ uviedla saská polícia na Twitteri. Následne spresnila, že muž zadržiaval zamestnankyňu obchodu a jedno dieťa. Nebezpečnú situáciu ukončilo policajné komando.

Policajný hovorca novinárom po zásahu na tlačovej konferencii najprv povedal, že muž utrpel vážne zranenia a že nie je jasné, či sa zranil sám, alebo sa tak stalo pri zásahu špeciálnej jednotky. Neskôr polícia oznámila, že muž je mŕtvy. „Pri zásahu podozrivý zomrel. Pri jeho zadržiavaní a pri oslobodzovaní rukojemníkov utrpel 40-ročný muž smrteľné zranenia,“ uviedla polícia vo vyhlásení.

„Uľavilo sa mi, že sa túto hrozivú situáciu podarilo ukončiť. Rád by som poďakoval saskej polícii za rozhodný a obozretný postup,“ napísal Kretschmer na Twitteri. Poznamenal, že smúti nad zmareným životom ženy a že dúfa v rýchle zotavenie všetkých, ktorých incident postihol.

Prípad je podľa skoršieho policajného vyhlásenia rodinnou drámou, ktorá sa začalo na sídlisku v drážďanskej časti Prohlis vzdialenej asi päť kilometrov juhovýchodne od centra. Polícia tu o 07:20 v jednom z panelových domov našla mŕtvu 62-ročnú ženu. Z jej vraždy je podozrivý 40-ročný syn.

Ten sa zhruba o hodinu neskôr pokúšal preniknúť do kancelárskej budovy Ammonhof pri hlavnej železničnej stanici. V budove sídli okrem iného rozhlasová stanica Radio Dresden, kam sa však nedostal. Šéf stanice Tino Utassy povedal denníku Bild, že novinári sa včas ukryli. V budove Ammonhof podľa Bildu útočník prestrelil protipožiarne dvere pri hlavnom vchode. Denník Sächsische Zeitung zverejnil tiež fotografie zničených sklenených výplní v budove.

Muž, ktorý mal podľa svedkov pištoľ a ktorého médiá označujú za Nemca, potom odišiel autom k neďalekému obchodnému centru Altmarkt-Galéria, kde sa zabarikádoval v drogérii. Polícia s ním nadviazala telefonické spojenie a krátko potom oznámila, že ozbrojenca dopadla.

Nákupné stredisko Altmarkt-Galerie sa nachádza v centre Drážďan neďaleko hlavnej železničnej stanice a vianočného trhu Striezelmarkt, ktorý patrí k najobľúbenejším v Nemecku. Trh bol uzavretý. Po skončení akcie mesto oznámilo, že žiadne nebezpečenstvo už nehrozí, preto je možné Striezelmarkt opäť otvoriť. Nákupné stredisko však zostáva z dôvodu vyšetrovania naďalej verejnosti neprístupné.

V dôsledku zásahu bola v centre Drážďan obmedzená doprava, a to vrátane mestskej hromadnej dopravy.

2 debata chyba
Viac na túto tému: #Drážďany