Putin tento rok nevystúpi na každoročnej veľkej tlačovej konferencii, prvýkrát za desať rokov

Ruský prezident Vladimír Putin už tento rok na každoročnej veľkej tlačovej konferencii nevystúpi, uviedol podľa agentúry TASS jeho hovorca Dmitrij Peskov. Bude to prvýkrát za desať rokov, kedy sa táto tradičná akcia neuskutoční. Od roku 2012 vystupoval Putin pred novinármi vždy v decembri a na ich otázky odpovedal aj niekoľko hodín.

12.12.2022 13:24
Vladimir Putin Foto: ,
Ruský prezident Vladimir Putin
debata (14)

„Ak ide o veľkú tlačovú konferenciu, tak áno, do Nového roka (sviatku, ktorý v Rusku pripadá na 31. decembra) nebude. Zároveň počítame s tým, že prezident si možnosť pohovoriť s novinármi aj tak nájde,“ vyhlásil v pondelok Peskov.

V novembri hovorca Kremľa oznámil, že dátum veľkej konferencie sa stanoví, až bude známy dátum Putinovho posolstva k ruskému federálnemu zhromaždeniu. K možnému termínu tohto Putinovho každoročného prejavu sa ale v pondelok Peskov nevyjadril.

Video
Putin kontroluje Krymský most. Osobne za volantom mercedesu

Správa o zrušení veľkej tlačovej konferencie prichádza v čase, keď ruská armáda už niekoľko mesiacov nezaznamenala na Ukrajine väčšie úspechy. V novembri sa ruskí vojaci stiahli z Chersonu na juhu Ukrajiny, v septembri a októbri ukrajinské sily vytlačili ruskú armádu z veľkej časti Charkovskej oblasti na severovýchode a ruský postup Doneckou oblasťou na východe sa prakticky zastavil.

Svoju veľkú tlačovú konferenciu Putin organizuje od roku 2001. Tento rok to bude prvýkrát od roku 2005, kedy na ňu Putin počas svojho pôsobenia v úrade prezidenta v danom roku nevystúpi. Konferencia sa nekonala ani medzi rokmi 2009 a 2011, kedy bol Putin vo funkcii premiéra.

Vlani Putin odpovedal na otázky novinárov zhruba štyri hodiny. Chválil ruskú ekonomiku a povedal tiež, že Rusko vníma ako hrozbu možné rozširovanie NATO smerom na východ. V roku 2008 prezident reagoval na otázky novinárov dokonca štyri hodiny a 40 minút.

Scholz Čítajte viac Scholz: Putin si chce podrobiť časti ukrajinského územia s použitím násilia
14 debata chyba
Viac na túto tému: #prejav #Vladimir Putin