Kailiovú odvolali z funkcie podpredsedníčky Európskeho parlamentu

Poslanci Európskeho parlamentu (EP) v utorok v Štrasburgu rozhodli, že grécka europoslankyňa Eva Kailiová už nebude pôsobiť ako jedna z podpredsedníčok EP.

13.12.2022 14:28
eva kailiová katargate Foto:
Eva Kailiová má na krku veľkú úplatkársku aféru.
debata (5)

Za Kailiovej odvolanie hlasovalo 625 poslancov, jeden bol proti a dvaja sa zdržali hlasovania. To naplnilo právnu požiadavku získať dvojtretinovú väčšinu odovzdaných hlasov a väčšinu europoslancov.

Hlasovanie v súlade s článkom 21 rokovacieho poriadku EP nadväzuje na vyšetrovanie niekoľkých poslancov a zamestnancov EP pre podozrenie z korupcie. O hlasovaní jednomyseľne rozhodla Konferencia predsedov EP, ktorú tvorí predsedníčka a vedúci predstavitelia politických skupín.

eva kailiová katargate Čítajte viac Šéfov diplomacie šokuje korupčný škandál Katargate

Korupčný škandál tiež viedol k tomu, že v utorok poobede sa v EP uskutoční rozprava o všeobecnej potrebe transparentnosti a zodpovednosti v európskych inštitúciách. Hlasovanie je naplánované na štvrtok.

Na základe vyšetrovaní belgických úradov europoslanci v pondelok hlasovaním rozhodli o vrátení správy zrušení vízovej povinnosti pre Katar, Kuvajt, Omán a Ekvádor do Výboru EP pre občianske slobody, spravodlivosť a vnútorné záležitosti. Výbor opätovne prediskutuje vízové vzťahy s uvedenými krajinami, namiesto očakávaného začatia rokovaní o tejto agende.

Europsky parlament, pr, nepouzivat Čítajte viac Prokuratúra obvinila štyri osoby podozrivé z korupcie v Európskom parlamente

Nemecký europoslanec Erik Marquardt a spravodajca EP pre túto oblasť vyhlásil, že tento proces nesmie byť ovplyvnený korupciou.

peniaze, euro, eurá, bankovky, mince, úver, hypotéka, splátka Čítajte viac Katar je podozrivý z korupcie v europarlamente, zadržali aj jeho podpredsedníčku

„Musíme zabezpečiť, aby každý pokus o útok na našu demokraciu mal následky. Zatiaľ nebudeme pokračovať v liberalizácii vízového režimu pre Katar. Musíme prehodnotiť pravidlá v Európskom parlamente a spôsob ich implementácie. Pre tých, ktorí podplácali, a pre tých, ktorí boli podplatení, musia byť prijaté prísne dôsledky,“ uviedol Marquardt.

5 debata chyba
Viac na túto tému: #eva kailiová #Katargate