Portugalsko a Španielsko zasiahli silné búrky, najhoršie postihli Lisabon

Silné dažde spôsobili v utorok v Portugalsku záplavy, a to obzvlášť v metropole Lisabon, kde došlo podľa miestnych médií k zaplaveniu mnohých ulíc. TASR o tom informuje na základe správ agentúr DPA a AP.

13.12.2022 23:35
Portugalsko búrka záplavy alges Foto: ,
Mestskí zamestnanci čistia ulicu, ktorá bola cez noc zaplavená v Alges neďaleko portugalského Lisabonu 13. decembra 2022.
debata

Lisabon zažil prívalové povodne aj približne pred týždňom, vtedy pri nich zahynula jedna osoba. „Nikdy predtým sme to nezažili v takom rýchlom slede,“ povedal starosta portugalského hlavného mesta Carlos Moedas na margo výčinov počasia, ktoré zároveň označil za „chaotické“. Mnohé z ciest vedúcich do metropoly boli neprejazdné, keďže tunely sa ocitli pod vodou.

Metro premávalo len obmedzene, rovnako aj autobusová doprava. Niekoľko škôl zrušilo vyučovanie a viaceré turistické pamiatky pre verejnosť zatvorili. Vodu pomáhali v metropole odčerpávať aj vojaci.

Obyvatelia metropoly boli vyzývaní, aby neopúšťali svoje domovy, ak vyslovene nemusia. Moedas zdôraznil, že nijaké obete dosiaľ neboli hlásené. Viacero ľudí však podľa jeho slov zachraňovali z ich domov. Starosta tiež uviedol, že onedlho sa v meste začne so stavbou dvoch odvodňovacích tunelov.

Búrkový systém sa v priebehu utorka presunul do susedného Španielska. Konkrétne v regióne Andalúzia sa pod vodou ocitli viaceré cesty.

Výdatné zrážky postihli Portugalsko aj Španielsko po mesiacoch sucha. Uplynulé leto tam bolo jedným z najhorúcejších v histórii. Odborníci pripisujú takéto výkyvy počasia klimatickým zmenám.

debata chyba
Viac na túto tému: #počasie #Španielsko #Portugalsko #búrky #povodne #Lisabon #záplavy #dažde