Čelní predstavitelia Kosova podpísali v stredu oficiálnu žiadosť, ktorou Európsku úniu požiadali o kandidátsky štatút pre svoju krajinu. Kosovská prezidentka Vjosa Osmaniová, predseda parlamentu Glauk Konjufca a premiér Albin Kurti podpísali žiadosť, ktorú plánujú vo štvrtok odovzdať Českej republike. Tá má v súčasnosti rotujúce predsedníctvo v Rade EÚ.
Pre najmladší štát Európy ide skôr o symbolický krok. Členstvo v EÚ je pre krajinu zatiaľ v nedohľadne.
Formálne má Kosovo „perspektívu“ prijatia do EÚ, zatiaľ čo štatút kandidátskej krajiny, ktorý vo štvrtok summit dvadsaťsedmičky zrejme prizná Bosne a Hercegovine, teraz nepripadá do úvahy. Prekážkou je aj to, že Kosovo ako suverénny štát neuznáva aj päť členských krajín EÚ – Španielsko, Rumunsko, Slovensko, Grécko a Cyprus. Kosovo nie je ani členom OSN.
Proces prijatia Kosova potrvá dlhé roky alebo aj desaťročia a bude závisieť od toho, či sa balkánskej krajine podarí urovnať vzťahy so Srbskom, upozorňujú pozorovatelia. Kosovo má totiž napäté vzťahy so Srbskom, na ktorom v roku 2008 vyhlásilo nezávislosť a ktoré kosovskú nezávislosť neuznáva.
Čítajte viac Napätie v Kosove nepoľavuje. Obe strany sa obrátili na medzinárodné spoločenstvo