30-tisíc na hodinu. Johnson dostal za prejavy po demisii milión libier

Bývalý britský premiér Boris Johnson zarobil až jeden milión libier (približne 1,2 milióna eur) za štyri prejavy, ktoré predniesol po tom, čo v septembri odstúpil z postu lídra vládnej Konzervatívnej strany.

15.12.2022 07:32
johnson Foto: ,
Bývalý britský premiér Boris Johnson počas prejavu juhoafrického prezidenta Cyrila Ramaphosu, poslancov a kolegov v Kráľovskej galérii vo Westminsterskom paláci v Londýne v utorok 22. novembra 2022.
debata (13)

Vyplýva to z oficiálnych záznamov o finančných záležitostiach členov britského parlamentu, ktoré boli zverejnené v stredu, informuje agentúra Reuters.

Johnson podal demisiu v septembri po tom, čo v dôsledku rôznych škandálov stratil podporu časti vlastných ministrov a zákonodarcov. Organizoval napríklad večierky v londýnskom sídle vlády v čase, keď zvyšok Británie musel pre pandémiu koronavírusu dodržiavať prísne lockdowny.

Johnson dostal za štyri prejavy prednesené v priebehu októbra a novembra viac ako milión libier, čo vychádza na približne 30 000 libier za hodinu.

Zaplatili mu ubytovanie i dopravu

Agentúra Reuters pripomína, že Boris Johnson musí ako člen britského parlamentu priznávať všetky externé zdroje príjmov aj súvisiaci počet odpracovaných ho­dín.

Boris Johnson Čítajte viac Johnson rozprávkovo zarába na svojich prejavoch. Za jeden zinkasoval takmer 320-tisíc eur

Johnsonovým najdrahším prejavom bol príhovor v americkej firme Centerview Partners v New Yorku, za ktorý zinkasoval viac ako 277 000 libier. Ako celkový odpracovaný čas expremiér uviedol deväť hodín, pričom spomínaná americká firma mu zaplatila dopravu aj ubytovanie.

Ďalšie prejavy, za ktoré dostal Johnson štedro zaplatené, boli pre indický denník Hindustan Times, na Svetovom summite CNN a na stretnutí svetovej Rady poisťovacích agentov a maklérov.

13 debata chyba
Viac na túto tému: #Veľká Británia #Boris Johnson
Čítajte Pravdu bez reklamy

Svižnejší web a články bez rušenia. Žiadne reklamy iba za 1,50 € mesačne.

Pravda bez reklamy