Nerudovú ako českú prezidentku favorizuje ďalší prieskum, Babiš vyhrá prvé kolo

Ak by sa prezidentské voľby v Česku konali na začiatku decembra, v prvom kole by zvíťazil expremiér a predseda hnutia ANO Andrej Babiš. Na druhom mieste by skončila Danuše Nerudová, za ňou by nasledoval Petr Pavel. Dva z troch najnovších volebných modelov agentúry STEM pre televíziu CNN Prima NEWS uviedli ako víťazku druhého kola Nerudovú.

18.12.2022 14:51
Nerudová, Babiš, Pavel Foto: ,
Jeden z týchto troch kandidátov sa v januári stane novým českým prezidentom. Vľavo Danuše Nerudová, v strede Andrej Babiš, vpravo Petr Pavel.
debata (7)

Babiš by v prvom kole voľby získal 30,1 percenta hlasov. Ekonómka a bývalá rektorka Mendelovej univerzity v Brne Danuše Nerudová by skončila na druhom mieste s 26,5 percenta hlasov. Bývalý náčelník Generálneho štábu Armády ČR a bývalý predseda vojenského výboru NATO Petr Pavel by od voličov dostal 23 percent, informoval v nedeľu spravodajský portál Novinky.cz.

V druhom kole by Babiša porazili Nerudová aj Pavel. V prípade, že by sa Nerudová v boji o Hrad stretla s Pavlom, získala by 56 percent hlasov.

JELINEK Lukas Čítajte viac Voľby v Česku: Silná trojka v boji o Hrad

S veľkým odstupom sa na štvrtej priečke umiestnil senátor Pavel Fischer so ziskom 6,2 percenta. Senátor Marek Hilšer by od voličov dostal 5,1 percenta, šéf odborárov Josef Středula 3,9 percenta. Nerozhodnutých je zatiaľ 34 percent voličov.

Prieskum sa uskutočnil v období od 29. novembra do 9. decembra 2022. Zúčastnilo sa na ňom 2605 respondentov.

Web Babis Pavel Nerudova Čítajte viac Podľa prieskumu obe kolá volieb v Česku Nerudová, pred Babišom
7 debata chyba
Viac na túto tému: #Andrej Babiš #Petr Pavel #české prezidentské voľby 2023 #Danuša Nerudová