Orbán: Je načase "vysušiť bažinu" v Európskej únii

Maďarský nacionalistický premiér Viktor Orbán vyhlásil, že je načase "vysušiť bažinu" v Európskej únii, čo by podľa jeho predstáv mohlo viesť až k rozpusteniu Európskeho parlamentu (EP). Napísala to agentúra AP. Šéf maďarskej vlády na každoročnej tlačovej konferencii podľa nej povedal, že korupčný škandál, do ktorého je zapletených viacero členov EP, spochybnil dôveryhodnosť inštitúcie a že on podporuje zrušenie tohto orgánu EÚ v jeho súčasnej podobe.

21.12.2022 21:41
Viktor Orbán Foto: ,
Maďarský premiér Viktor Orbán.
debata (61)

„Maďari by si želali, aby bol Európsky parlament v súčasnej podobe rozpustený,“ povedal Orbán. „Je ľahké povedať, do akej miery bola povesť Európskeho parlamentu v Maďarsku (škandálom) poškodená: Vôbec nie, pretože nižšia už byť nemohla,“ dodal premiér na takmer trojhodinovej tlačovej konferencii, ktorá je podľa AP jednou z mála príležitostí, keď Orbán odpovedá na otázky medzinárodných alebo voči jeho vláde kritických maďarských médií.

Orbán, Heger Čítajte viac Plánuje Orbán niečo okupovať, aby vytvoril Veľké Maďarsko? Odpovedá expert

Premiér, ktorý bol v apríli zvolený na štvrté funkčné obdobie v rade, vedie s Európskou úniou množstvo bitiek – o migráciu, práva menšín či pre podkopávanie právneho štátu, pričom EÚ ho viní z porušovania demokratických noriem alebo z nedostatkov v boji s korupciou. Európska únia kvôli týmto výhradám zmrazila miliardy eur z fondov EÚ určených pre Maďarsko.

VIDEO: Ako Maďarsko povedalo nie pomoci pre Ukrajinu
Video

Dnes Orbán kritizoval Európsky parlament pre nedávno odhalenú korupčnú aféru, v ktorej viacerí súčasní či bývalí pracovníci EP čelia podozreniam, že výmenou za peňažné aj iné dary slúžili záujmom Kataru. Vypožičal si pritom frázu od bývalého amerického prezidenta Donalda Trumpa o „vysušení bažiny“, píše AP. Kým niekdajší šéf Bieleho domu hlásal, že chce „vysušiť bažinu“ vo Washingtone, Orbán hovoril o Bruseli.

VIDEO: Je Maďarsko ešte plne fungujúcou demokraciou? Odpovedá Jourová
Video

K napätiu medzi Budapešťou a Bruselom prispieva aj lobovanie maďarskej vlády proti sankciám voči Moskve za jej inváziu na Ukrajine, poznamenala agentúra. Orbán – ktorý je považovaný za jedného z najbližších spojencov ruského prezidenta Vladimira Putina v EÚ – tvrdí, že postihy sú pri vyvíjaní tlaku na Moskvu, aby vojnu ukončila, neúčinné, a spôsobili väčšie škody európskym ekonomikám ako Rusku. „Ak by to bolo na nás, neexistovala by žiadna sankčná politika,“ predniesol Orbán. Dodal, že nepodporí žiadne ďalšie sankčné balíky proti Rusku, ale zároveň nebude stáť v ceste tomu, aby ich EÚ prijala.

Viktor Orbán Čítajte viac Orbán cúvol. Nebude viac vetovať bruselskú pôžičku Kyjevu

Maďarsko sa potýka s jednou z najvyšších inflácií v Európe a prudkým rastom cien. V novembri predstavovala miera inflácie viac ako 22 percent a forint sa od začiatku roka prepadol voči euru o takmer 10 percent. Orbán v tejto súvislosti uviedol, že vláda má v pláne znížiť infláciu na jednociferné číslo do decembra budúceho roka.

61 debata chyba
Viac na túto tému: #Viktor Orbán