306. deň: Výbuchy na leteckej základni hlboko v ruskom vnútrozemí spôsobil ukrajinský dron

Pád trosiek ukrajinského dronu je podľa ruských úradov príčinou výbuchov na ruskej leteckej základni Engels stovky kilometrov od hraníc, odkiaľ štartujú aj lietadlá útočiace na Ukrajinu. Rusko tvrdí, že dron zostrelila protivzdušná obrana.

26.12.2022 06:10 , aktualizované: 22:07
Rusko, Ukrajina, vojna Foto: ,
Ukrajinský vojak sleduje vysielanie z dronu z podzemného veliteľského centra v Bacmute v Doneckej oblasti v nedeľu 25. decembra 2022.
debata (774)

Najdôležitejšie udalosti

  • Vojna pokračuje už 306. deň
  • Ukrajinskú leteckú základňu Engels zasiahol ukrajinský dron
  • Ukrajina vyzvala na vylúčenie Ruska z OSN
  • Ruská armáda za uplynulý deň zaútočila na šesť regiónov na východe a juhu Ukrajiny
  • Zelenskyj požiadal Indiu o pomoc pri implementácii „mierového vzorca“
  • Ukrajina chce do konca februára usporiadať mierový summit na pôde OSN

VIDEO: Krvavé sviatky. Rusi na Vianoce priniesli do Chersonu smrť.

Video
Ukrajinskí armádni zdravotníci Eugenia a...
Ukrajinský armádny zdravotník Oleksander nesie...
+6Ukrajinskí armádni zdravotníci Eugenia a...

22:07 Po sobotňajšom ruskom útoku na mesto Cherson na juhu Ukrajiny sa 18 ľudí stále nachádza vo vážnom stave v nemocnici. V pondelok o tom na sociálnej sieti Telegram informoval gubernátor Chersonskej oblati Jaroslav Januševyč.

Januševyč uviedol, že pri ostreľovaní prišlo o život 11 osôb a ďalších 64 ľudí utrpelo zranenia. „Naši zdravotnícki pracovníci v týchto chvíľach bojujú o život každého jedného raneného. Boli v epicentre tragédie, aby zachraňovali a pomáhali obyvateľom mesta,“ vyhlásil gubernátor.

Vzhľadom na vývoj situácie Januševyč vyzval obyvateľov obcí na brehu rieky Dneper kontrolovanom ukrajinskými jednotkami, aby sa evakuovali. Fotografie následkov ostreľovania centra Chersonu zverejnil v sobotu na sociálnych sieťach aj ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj. Útok, ku ktorému došlo na Štedrý deň, označil za teror a zabíjanie pre zastrašovanie a potešenie.

Podľa BBC boli pri ostreľovaní Chersonu poškodené objekty civilnej infraštruktúry vrátane bytových domov, administratívnych budov a áut. (tasr, bbc.com)

21:03 Bezpečnostný poradca Kremľa a bývalý šéf ruskej vesmírnej agentúry Roskosmos Dmitrij Rogozin, ktorý minulý týždeň utrpel zranenie pri ostreľovaní ukrajinského Donecku, podstúpil úspešnú operáciu.

Jeden z Rogozinových spolupracovníkov agentúre povedal, že sa exšéf Roskozmosu podrobil zložitej operácii, pri ktorej mu bol z okolia krčných stavcov vyňatý úlomok ukrajinskej munície. „Operácia bola úspešná a on sa zotavuje,“ doplnil.

Bývalý šéf Roskozmosu bol zranený v noci na 22. decembra v hoteli na južnom okraji ukrajinského mesta Doneck, kde podľa médií oslavoval 59. narodeniny. Utrpel pomliaždeniny a črepinové zranenie nad pravou lopatkou. V zasiahnutom hoteli bol v rovnakej chvíli aj proruský premiér Doneckej ľudovej republiky Vitalij Chocenko. Dvaja ľudia zomreli. (tass, čtk)

Mariupol, vojna na Ukrajine Čítajte viac 302. deň: Rusi prišli o 100-tisíc vojakov, Rogozinovi padali na hlavu rakety

19:43 Ukrajina by chcela usporiadať do konca februára budúceho roka mierový summit, najlepšie na pôde OSN, vyhlásil ukrajinský minister zahraničia Dmytro Kuleba. Prostredníkom na rokovaniach, ktoré by sa mali uskutočniť v čase prvého výročia ruskej invázie na Ukrajinu, by podľa Kyjeva mal byť generálny tajomník OSN António Guterres.

OSN / Organizácia spojených národov / Čítajte viac Ukrajina chce do konca februára usporiadať mierový summit na pôde OSN

18:21 Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj požiadal Indiu o pomoc pri implementácii „mierového vzorca“ zameraného na ukončenie vojny na Ukrajine. Zelenskyj to uviedol v pondelok po telefonáte s indickým premiérom Naréndrom Módím.

„Telefonoval som s premiérom Naréndrom Módím a zaželal som mu úspešné predsedníctvo v skupine G20. Práve na tejto platforme som oznámil mierový vzorec a teraz počítam s účasťou Indie pri jeho implementácii,“ napísal Zelenskyj v príspevku na sociálnej sieti Twitter.

Ukrajinský prezident predstavil svoj mierový plán, ktorý by mal ukončiť vojnu na Ukrajine, počas novembrového summitu G20 na indonézskom ostrove Bali.

Indická vláda vo vyhlásení po telefonáte uviedla, že Módí a Zelenskyj diskutovali o možnostiach posilnenia bilaterálnej spolupráce. Indický premiér tiež „dôrazne zopakoval“ svoju výzvu na okamžité ukončenie nepriateľských akcií na Ukrajine a vyjadril svoju podporu akémukoľvek mierovému úsiliu.

India sa stala jedným z hlavný kupcov ruských energií po tom, čo Západ uvalil na Rusko sankcie pre februárovú inváziu na Ukrajinu, v dôsledku ktorej sa prudko znížil nákup ruskej ropy a plynu zo Západu. (tasr, reuters)

18:02 Ukrajinské sily sa podľa Kyjeva priblížili k mestu Kremnina v Luhanskej oblasti. Šéf ukrajinskej vojenskej správy Luhanskej oblasti Serhij Hajdaj na komunikačnej platforme Telegram uviedol, že boje pokračujú. „Vojenské veliteľstvo Ruskej federácie sa už presunulo z tohto mesta do mesta Rubižne," napísal Hajdaj. Považovať sa to môže za znak, že ruské sily by sa mohli pripravovať na ústup. (news.sky.com, sita)

16:50 Ruské sily na Ukrajine podľa britských spravodajských informácií vynakladajú veľa úsilia na posilnenie svojich obranných pozícií. Ministerstvo obrany Veľkej Británie v najnovšej aktualizácii správy o vývoji vojny uviedlo, že ruská armáda od októbra na mnohých úsekoch frontu buduje polia s protitankovými a protipechotnými mínami. Dodalo však, že tieto obranné opatrenia pravdepodobne nie sú také efektívne, ako by Rusi chceli.

„Mínové polia pre vycvičených vojakov predstavujú prekážku len vtedy, ak sú pozorované a sú pod dosahom paľby," konštatovalo britské ministerstvo. „Veľkým problémom pre ruské sily pravdepodobne bude nedostatok prieskumných prostriedkov a trénovaného personálu na monitorovanie veľkých oblastí nových mínových polí," dodal britský rezort obrany. (news.sky.com, sita)

16:04 Ukrajina v pondelok oficiálne vyzvala na vylúčenie Ruska z Organizácie Spojených národov. Oznámilo to ukrajinské ministerstvo zahraničných vecí. „Ukrajina vyzýva členské štáty OSN… aby zbavili Ruskú federáciu štatútu stáleho člena Bezpečnostnej rady (BR) OSN a vylúčili ju celkovo z OSN,“ uviedol ukrajinský rezort diplomacie vo vyhlásení. Dodal, že Rusko „nezákonne okupuje kreslo Sovietskeho zväzu v BR OSN“ od rozpadu tohto štátneho útvaru v roku 1991.

„Z právneho a politického hľadiska možno urobiť len jeden záver: Rusko je uzurpátorom kresla Sovietskeho zväzu v Bezpečnostnej rade OSN,“ píše sa vo vyhlásení. Ukrajinské ministerstvo zahraničných vecí tiež uviedlo, že „tri desaťročia nezákonnej prítomnosti Ruska v OSN boli poznačené vojnami a zaberaním území iných krajín“.

Bezpečnostná rada OSN pozostáva z 15 členov – piatich stálych a desiatich volených nestálych –, ktorých úlohou je riešiť globálne krízy prijímaním sankcií, schvaľovaním vojenských akcií a zmien charty OSN.

Piati stáli členovia BR OSN – USA, Francúzsko, Spojené kráľovstvo, Čína a Rusko – majú právo veta a môžu tak zablokovať akúkoľvek rezolúciu. Táto skutočnosť odráža dynamiku moci z čias konca druhej svetovej vojny. Rada tak môže byť bezmocná pričinením jediného vetujúceho člena. (tasr, afp)

15:39 Ukrajina potrebuje od svojich partnerov aj stíhačky a bojové lode, uviedol námestník ukrajinského ministra zahraničných vecí Andrij Meľnyk v pondelkovom rozhovore pre agentúru DPA.

Meľnyk, ktorý pôsobil ako ukrajinský veľvyslanec v Nemecku, povedal, že Ukrajina je veľmi vďačná za novú a odvážnu podporu Spojených štátov, v rámci ktorej Kyjev dostane systém protivzdušnej obrany Patriot.

Podľa Meľnyka však Ukrajina naďalej potrebuje podporu. „Naliehavo potrebujeme západné tanky, bojové lietadlá, bojové lode, salvové raketomety, muníciu,“ pokračoval. Dodal, že ide o jeho jediné vianočné želanie. Zároveň upozornil, že bez potrebnej podpory sa vojna natiahne a prinesie viac utrpenia a skazy.

Meľnyk tvrdí, že ruský prezident Vladimir Putin pripravuje svoju armádu na veľmi dlhú vojnu a mobilizuje všetky dostupné zdroje. „My Ukrajinci sme pripravení bojovať za oslobodenie svojej vlasti vrátane Krymu, kým budeme dýchať. To je isté bez ohľadu na to, čo naši partneri urobia,“ povedal.

Bývalý ukrajinský veľvyslanec v Nemecku tiež odmietol výzvy ruského prezidenta na rokovania o mieri, ktoré sú podľa jeho slov „čistým blufovaním“. Dodal, že Ukrajina sa nikdy nevzdá akejkoľvek časti svojho územia. (tasr, dpa)

15:15 Ruská armáda za uplynulý deň zaútočila na šesť regiónov na východe a juhu Ukrajiny, a to na Doneckú, Luhanskú, Sumskú, Chersonskú, Charkivskú a Zaporižžskú oblasť. Dvaja civilisti podľa miestnych úradov utrpeli zranenia.

Noc na pondelok bola nezvyčajne pokojná a Dnipropetrovskú oblasť Rusi prvýkrát po niekoľkých týždňoch nebombardovali. Gubernátor oblasti Valentyn Rezničenko však uviedol, že išlo len o tretiu pokojnú noc za päť a pol mesiaca. (news.sky.com, sita)

14:10 Ruská tajná služba FSB tvrdí, že ruské bezpečnostné zložky v nedeľu zabili skupinu ukrajinských sabotérov, ktorí sa pokúšali dostať do Ruska. Podľa vyhlásenia, ktoré zverejnili ruské tlačové agentúry, štvorica zomrela na hraniciach Ukrajiny s ruskou Brjanskou oblasťou.

„V dôsledku stretu z 25. decembra 2022 boli zlikvidovaní štyria sabotéri, ktorí sa pokúsili preniknúť na územie Brjanskej oblasti z Ukrajiny,“ píše sa vo vyhlásení FSB.

Zároveň bolo zverejnené video, ktoré ukazuje štyri zakrvavené telá vo vojenských uniformách so zbraňami. Podľa ruského vyhlásenia mali údajní sabotéri okrem strelných zbraní aj podomácky vyrobené bomby a chystali sa „spáchať činy terorizmu a sabotáže“.

Ukrajina sa ihneď k veci nevyjadrila. Agentúra AFP napísala, že nedokázala ruské tvrdenia overiť. Zároveň pripomenula, že Rusko od svojho vojenského útoku na Ukrajinu zažíva sériu výbuchov a ďalších incidentov, ktoré Moskva pripisuje Ukrajincom. V Brjansku napríklad v apríli horel sklad palív, kde mali naftu aj ruskí vojaci. (čtk)

13:16 Ruský prezident Vladimír Putin bude ešte do konca tohto roka hovoriť so svojím čínskym náprotivkom Si Ťin-pchingom, potvrdil hovorca Kremľa Dmitrij Peskov. Detaily o témach plánovaného rozhovoru ani o jeho formáte ale neoznámil.

„Skutočne sa takýto kontakt pripravuje,“ uviedol Peskov na otázku novinárov. O formáte rokovaní Putina so Sim je podľa neho ešte predčasné hovoriť.

Vzťahy Ruska a Číny sú napriek ruskej vojne proti Ukrajine dobré. Krátko pred februárovou inváziou na Ukrajinu Putin a Si podpísali vyhlásenie o strategickom partnerstve, v ktorom uviedli, že neexistujú žiadne hranice spolupráce. Minulý týždeň rokoval s čínskym prezidentom v Pekingu podpredseda ruskej bezpečnostnej rady a bývalý ruský prezident Dmitrij Medvedev. Si vtedy povedal, že Čína dúfa, že všetky strany zapojené do konfliktu na Ukrajine zachovajú umiernenosť a vyriešia krízu politickými prostriedkami.

Si a Putin sa osobne stretli naposledy – a zároveň prvýkrát od februárovej ruskej invázie na Ukrajinu – v polovici septembra.

Hovorca Kremľa Peskov dnes tiež povedal, že Putin už nemieni do konca roka hovoriť so žiadnym z predstaviteľov západných krajín. Výslovne poprel, že by sa plánoval telefonický rozhovor s francúzskym prezidentom Emmanuelom Macronom. (čtk, dpa, interfax.ru)

12:38 Ruská armáda podnikla na Ukrajinu v nedeľu – na Prvý sviatok vianočný – vyše 40 raketových útokov, a to aj napriek vyhláseniam ruského prezidenta Vladimira Putina, že je pripravený rokovať. Oznámila to v pondelok ukrajinská armáda.

V uplynulých 24 hodinách ruská armáda ostreľovala desiatky ukrajinských miest vrátane Luhanska, Donecka, Charkova, Chersonu a Záporožia. „V smere na Cherson pokračoval nepriateľ v ostreľovaní obývaných oblastí ležiacich na pravom brehu rieky Dneper,“ uviedla ukrajinská armáda v pondelok ráno.

Ukrajinské ozbrojené sily zase v nedeľu podnikli takmer 20 útokov na ruské ciele. Ruské ministerstvo obrany v nedeľu oznámilo, že v sobotu – na Štedrý deň – ruská armáda zabila približne 60 ukrajinských vojakov pozdĺž kontaktnej línie medzi mestami Kupiansk a Lyman a zničila niekoľko kusov ukrajinského vojenského vybavenia. Dané informácie nebolo možné nezávisle overiť.

Na Ukrajine sa Božie narodenie slávi nielen 25. decembra, ale aj 7. januára, keď si ho pripomínajú pravoslávni kresťania. Z prieskumov verejnej mienky vyplýva, že pre vojnu rozpútanú Ruskom na Ukrajine čoraz viac ľudí na Ukrajine slávi kresťanské sviatky v rovnaké dni ako veriaci západných cirkví.

Putin za uplynulé dni niekoľkokrát vyjadril ochotu rokovať, k podmienkam stanoveným Kyjevom sa však nevyjadril. Ukrajina sa však domnieva, že ruský prezident vyjednávať v skutočnosti nechce. (tasr)

11:55 Profesor Steve Hanke z prestížnej Univerzity Johnsa Hopkinsa prostredníctvom svojho overeného účtu na Twitteri šíri dezinformácie o Slovensku a Ukrajine. Na sociálnej sieti zdieľal minimálne dve videá, pri ktorých tvrdil, že sú na nich demonštrácie proti tomu, že vláda v Bratislave pomáha Kyjevu proti ruskej agresii.

vojna na Ukrajine Čítajte viac Profesor z prestížnej univerzity šíri dezinfo o Slovensku a Ukrajine

8:00 Ruské systémy protivzdušnej obrany Iskander, ktoré Rusko rozmiestnilo v Bielorusku, sú plne pripravené na vykonávanie zamýšľaných úloh. Podľa agentúry Reuters to v nedeľu povedal vysokopostavený predstaviteľ bieloruského ministerstva obrany.

„Naši vojaci a posádky úplne dokončili svoj výcvik v spoločných bojových výcvikových centrách ozbrojených síl Ruskej federácie a Bieloruskej republiky,“ uviedol vo videu na telegrame šéf ideologického oddelenia ministerstva Leonid Kasinskýj.

„Tieto typy zbraní sú dnes v bojovej pohotovosti a sú plne pripravené vykonávať úlohy so zamýšľaným účelom,“ dodal činiteľ. Jeho vyhlásenie prichádza v čase, keď Minsk čelí zvýšenému tlaku zo strany Moskvy, aby sa zapojil do ruskej invázie na Ukrajinu.

Nie je jasné, koľko systémov Iskander, ktoré sú schopné niesť jadrové hlavice, bolo v Bielorusku rozmiestnených. Ich rozmiestnenie v Bielorusku oznámil ruský prezident Vladimir Putin v júni.

Bieloruský vodca Alexander Lukašenko už pred týždňom na spoločnej tlačovej konferencii s ruským náprotivkom Putinom oznámil, že Bielorusko uviedlo do pohotovostného bojového režimu raketové systémy S-400 a Iskander, ktoré mu dodalo Rusko.

7:28 Ukrajina navrhne vylúčiť Rusko z Bezpečnostnej rady OSN. „Máme veľmi jednoduchú otázku: Má Rusko právo zostať stálym členom Bezpečnostnej rady OSN a vôbec byť v Organizácii Spojených národov?“ povedal ukrajinský minister zahraničných vecí Dmytro Kuleba v nedeľu neskoro večer pre ukrajinskú štátnu televíziu. „Máme na to presvedčivú a opodstatnenú odpoveď – nie, nemá,“ dodal.

OSN / Bezpečnostná rada OSN / Čítajte viac Ukrajina žiada vyhodiť Rusko z Bezpečnostnej rady. Kuleba: Má Rusko právo byť vôbec v OSN?

6:54 Ukrajinský dron, ktorý sa dostal až k leteckej základni Engels v ruskom vnútrozemí, zostrelila protivzdušná obrana, tvrdia ruské úrady. „Dňa 26. decembra, približne o 01:35 moskovského času, bolo zostrelené ukrajinské bezpilotné lietadlo v malej výške pri približovaní sa k vojenskému letisku Engels v Saratovskej oblasti,“ uviedli podľa agentúry TASS ruské vzdušné sily.

6:10 Ukrajinské a ruské médiá v pondelok skoro ráno informovali o výbuchoch na leteckej základni Engels v Rusku. Základňa je od frontovej línie na Ukrajine vzdialená stovky kilometrov. Gubernátor Saratovskej oblasti, v ktorej sa základňa nachádza, v pondelok ráno podľa agentúry Reuters oznámil, že polícia a bezpečnostné zložky preverujú informáciu o „incidente na vojenskom zariadení“ a že nebola poškodená civilná infraštruktúra. Ruské ministerstvo obrany oznámilo, že pád trosiek ukrajinského dronu na leteckú základňu Engels v ruskej Saratovskej oblasti si vyžiadal životy troch vojakov. Letecké vybavenie podľa ministerstva poškodené nebolo.

Podľa agentúry RBC-Ukraine sa na základni ozvali dve explózie. Ruský spravodajský kanál Baza s odvolaním sa na miestnych obyvateľov uviedol, že sa rozozneli sirény leteckého poplachu a bolo počuť výbuch.

„Nenastali žiadne mimoriadne udalosti v obytných oblastiach mesta (Engels),“ ubezpečil gubernátor Saratovskej oblasti Roman Busargin na telegrame. „Zariadenia civilnej infraštruktúry neboli poškodené,“ dodal Busargin. Miestni obyvatelia podľa neho nie sú nijako ohrození.

Základňu neďaleko mesta Saratov, zhruba 730 kilometrov juhovýchodne od Moskvy, zasiahli už 5. decembra podľa Moskvy ukrajinské útoky s pomocou dronov, namierené na dve ruské letecké základne. Vtedajšie údery značne pošramotili reputáciu Moskvy a vyvolali otázku, prečo jej obranné systémy zlyhali.

Ukrajina sa nikdy verejne neprihlásila k zodpovednosti za útoky vo vnútri Ruska.

© Autorské práva vyhradené

Facebook X.com 774 debata chyba Newsletter
Viac na túto tému: #vojna na Ukrajine
Sledujte Pravdu na Google news po kliknutí zvoľte "Sledovať"