Veľký dopyt po šampanskom narastá po odznení pandémie koronavírusu, ktorý súvisel s lockdownom takmer všade na svete. Už v minulom roku francúzski vinári napriek covidu predali šampanské dovedna za 5,7 miliardy eur.
„Predpokladáme, že sa nám teraz podarí prekonať tento rekord a že rok 2022 bude najlepší, čo sa týka obchodného obratu," povedal pre agentúru Reuters predseda Zväzu výrobcov šampanského v Remeši na juhu Francúzska, kde sa nachádzajú svetoznámi producenti tohto moku.
Šampanské patrí aj do zberateľstva. Veľké aukčné domy niekedy vydražia mimoriadne vzácne fľaše za státisíce eur alebo dolárov.
Napríklad v roku 2020 sa predala v Moskve fľaša slávneho šampanského značky Charles Heidsieck z roku 1907 za 275-tisíc dolárov. Mala sa dostať k ruskému cárovi, ale nemecká ponorka v roku 1916 počas prvej svetovej vojny potopila obchodnú loď so zásielkou. K fľaši sa dostali až o niekoľko desaťročí fínski potápači po nájdení vraku plavidla.
Ešte drahšia bola vydražená fľaša vína (nie šampanského) francúzskej značky Domaine de la Romanée-Conti. Zberateľ ju na aukcii v New Yorku v roku 2018 kúpil za 558-tisíc dolárov. Fľaša pochádzala z burgundského ročníka 1945, ktorý má prezývku „vinobranie jednorožca". V období krátko po skončení druhej svetovej vojny vyrobili iba 600 fliaš Domaine de la Romanée-Conti.
Aukčné domy tvrdia, že kúpa drahého šampanského je výhodná. Raritné fľaše totiž označujú za investíciu, ktorá získa v budúcnosti ešte vyššiu hodnotu ako v čase aktuálnej dražby.
Oblasť Champagne je preslávená šumivým vínom, ktoré ako jediné môže mať označenie šampanské. S výrobou tohto lahodného moku sa tam začalo v 17. storočí.
Chladné a vlhké podnebie tejto oblasti výrazne ovplyvňuje kyslosť hrozna a tak sa dobre hodí na výrobu šampanského. Vinice v Champagni sa rozprestierajú na svahoch pahorkov na západe a juhovýchode regiónu.