Zverejnili Trumpove daňové priznania. Posledný rok žiadnu daň neplatil

Americká Snemovňa reprezentantov ovládaná Demokratickou stranou v piatok zverejnila daňové záznamy bývalého šéfa Bieleho domu Donalda Trumpa za roky 2015 až 2020.

31.12.2022 00:00
debata (29)

Krok predstavuje vyvrcholenie niekoľkoročnej snahy rozkryť financie niekdajšieho prezidenta, ktorý na rozdiel od svojich predchodcov daňové priznania sám neposkytol a proti dohľadu sa bránil na súdoch. Tisíce publikovaných stránok prinášaju doteraz najpodrobnejší obrázok o Trumpovom hospodárení v danom období, napísala agentúra AP.

Dokumenty potvrdzujú základné skutočnosti, ktoré už boli známe aj vďaka správam zverejneným parlamentným výborom pre štátne príjmy minulý týždeň. Trumpove príjmy a daňový základ sa počas rokov dramaticky menili a zatiaľ čo v rokoch 2015, 2018 a 2019 exprezident odviedol na federálnej úrovni sumy rádovo stovky tisíc dolárov, v roku 2016 a 2017 zaplatil na daniach 750 dolárov a v roku 2020 nezaplatil nič.

Výkyvy súvisia s vykazovanými stratami jeho podnikateľských aktivít, ktoré sa v súčte šiestich rokov vyšplhali na viac ako 50 miliónov dolárov. Denník The New York Times (NYT) už pred dvoma rokmi na základe uniknutých dokumentov odhalil, že Trump v desiatich z prvých 15 rokov storočia neodviedol žiadne federálne dane z príjmu, „z veľkej časti vďaka tomu, že hlásil oveľa väčšie straty ako príjmy“.

Demokrati šesť rokov záznamov zverejnili len niekoľko dní predtým, ako sa prvýkrát zíde novozvolený Kongres, v ktorom už budú snemovňu kontrolovať Trumpovi republikáni. Novodostupné materiály majú skoro 6 000 stránok, vrátane 2 700 stránok osobných priznaní exprezidenta a jeho manželky Melanie a ďalších viac ako 3 000 stránok priznaní Trumpových podnikov. V dokumentoch sú začiernené niektoré osobné údaje vrátane čísel účtov.

Medzi novoodhalené skutočnosti patria napríklad informácie, že Trump v rokoch 2015 až 2017 hlásil účty vo viacerých krajinách mimo USA vrátane Číny. Od roku 2018 už je ale v záznamoch iba účet v Británii, píše AP. Denník NYT si zase všíma, že za rok 2020 vtedajší prezident nenahlásil žiadne charitatívne príspevky, hoci v predvolebnej kampani vyhlásil, že si nenechá „ani jeden dolár“ z prezidentského platu 400 000 dolárov roč­ne.

Táto publikácia je súčasťou vyšetrovania, ktoré skúmalo spôsob dohľadu daňového úradu IRS nad úradujúcimi prezidentmi a zistilo, že orgán v prvých dvoch rokoch Trumpovho mandátu povinný audit nevykonával. „IRS so svojím povinným auditom bývalého prezidenta nezačal, kým som nedal prvotnú žiadosť,“ uviedol predseda výboru pre štátne príjmy Richard Neal.

Trump, ktorý nedávno ohlásil novú kandidatúru na prezidenta, postup demokratov opätovne odsúdil. „Povedie to k strašným veciam pre hrozne veľa ľudí,“ uviedol podľa AP. Médiá podotýkajú, že zverejnenie osobných daňových priznaní je krok, ku ktorému dochádza zriedkavo, akokoľvek spadá do právomocí Kongresu.

Záujem novinárov a zákonodarcov o Trumpove dane trvá od prezidentskej kampane pred voľbami v roku 2016, v ktorej newyorský podnikateľ tieto záznamy odmietol zverejniť, aj keď to býva v Spojených štátoch zvykom v prípade prezidentských kandidátov. Nasledovali vleklé súdne spory tak s Kongresom, ako aj s newyorskou prokuratúrou, do ktorých bol zapojený aj Najvyšší súd USA. Najskôr sa vlani vo februári k priznaniam dostali vyšetrovatelia, minulý mesiac potom najvyššia súdna inštancia definitívne dala za pravdu aj parlamentnému výboru.

Exprezidentova firma The Trump Organization bola na začiatku decembra na súde v New Yorku uznaná vinnou z daňového podvodu. Trump sám súdený nebol, podľa vyšetrovateľov však o krátení daní dobre vedel.

Nezávislá komisia, ktorá pre kongresmanov exprezidentove záznamy analyzovala, zase upozornila na viaceré podozrivé aspekty, ktoré podľa nej vyžadujú ďalšie prešetrovanie. Boli medzi nimi odpočty spojené s príspevkami na dobročinné účely, zaobchádzanie so stratami alebo pôžičky deťom, ktoré by mohli byť brané ako zdaniteľné dary.

29 debata chyba
Viac na túto tému: #USA #Donald Trump
Čítajte Pravdu bez reklamy

Svižnejší web a články bez rušenia. Žiadne reklamy iba za 1,50 € mesačne.

Pravda bez reklamy