Nový rok na Zem prichádza postupne, západne od takzvanej dátovej hranice. Táto medzinárodne uznávaná línia, ktorá prechádza približne 180. poludníkom zemepisnej dĺžky, je hranicou, po ktorej prekročení je potrebné zmeniť dátum.
Do nového roka už vstúpili tiež Nový Zéland a Austrália, kde sa po prestávke vynútenej bojom proti COVIDU-19 vrátili tradičné oslavy v centre veľkých miest.
V austrálskom Sydney sa na silvestrovský program s vyše desaťminútovým ohňostrojom zhromaždilo pozdĺž miestneho zálivu viac ako milión ľudí, píše agentúra AP. Z viacerých miest vrátane svetoznámej budovy opery odpálili technici vyše 100-tisíc kusov pyrotechniky. V uplynulých dvoch rokoch bola akcia pre obavy zo šírenia koronaviru zrušená.
Bol to „večierok, ktorý si Sydney zaslúžilo“, povedal denníku Thy Sydney Morning Herald Stephen Gilby, ktorý v najväčšom austrálskom meste dohliada na organizáciu významných podujatí a festivalov. „Máme za sebou pár celkom zložitých rokov. Veľmi nás teší, že tento rok môžeme ľudí zase privítať na brehoch mestského prístavu,“ uviedol.
Obnovenie tradície priniesol sobotňajší večer tiež v novozélandskom Aucklande, kde pod vežou Sky Tower davy ľudí prizerali odpočtu posledných sekúnd roku 2022 a následnému ohňostroju. Auckland sa o 12.00 h SEČ stal jedným z prvých veľkých miest sveta, ktoré do roku 2023 vstúpilo.
V niektorých krajinách však budú novoročné oslavy skromnejšie. Malajzijská vláda napríklad zrušila ohňostroj v hlavnom meste Kuala Lumpur po tom, ako si zosuvy pôdy v krajine vyžiadali niekoľko desiatok obetí na životoch a vyhnali desaťtisíce ľudí z ich domovov.
Čína sa po uvoľnení koronavírusových opatrení potýka so vzostupom počtu prípadov covidovej nákazy. Mnohí Číňania na internete píšu, že kvôli tomuto vývoju nemajú náladu oslavovať. Iní však vyjadrujú nádej, že s novým rokom príde návrat k bežnému životu.
Štát Kiribati kedysi pretínala dátová hranica, deň sa preto líšil na západnej a východnej časti súostrovia. V roku 1995 však Kiribati posunulo túto líniu tak, aby všetky jeho ostrovy mali rovnaký deň v približne rovnakom čase. Zabezpečilo si tiež prílev turistov, ktorí sem prichádzajú na oslavy príchodu nového roka. Celé súostrovie sa tiahne cez tri časové pásma a striedanie starého a nového roka teda na Kiribati skončí o 14.00 h SEČ.
Atol Kiritimati leží viac ako 2000 kilometrov južne od Honolulu na americkom súostroví Havaj, kde sa ale príchod nového roka oslavuje o celý deň neskôr. Najväčším mestom je Tabwakea s 3000 obyvateľmi.
Kiritimati má zo všetkých atolov na svete najväčšiu plochu súše – asi 388 štvorcových kilometrov. Obýva ho približne 6500 obyvateľov. Kiritimati predstavuje viac ako 70 percent celkovej plochy súše súostrovia Kiribati, ktoré tvoria 33 tichomorských ostrovov a atolov.