Čínsky prezident dáva ľuďom nádej: Ideme do novej fázy boja s covidom

Čínsky prezident Si Ťin-pching v novoročnom prejave uviedol, že jeho krajina vstupuje do novej fázy v prístupe k boju proti šíreniu koronavírusu. Informovali o tom agentúry Reuters a AFP. Čína teraz čelí výraznému nárastu počtu prípadov nákazy po tom, ako úrady tento mesiac uvoľnili prísne opatrenia proti jeho šíreniu.

31.12.2022 16:29
debata (10)

Prezident uviedol, že Čína v boji proti koronavírusu prekonala bezprecedentné problémy a výzvy a že jej koronavírusová politika bola optimalizovaná tak, ako vývoj situácie vyžadoval. „Prevencia epidémie teraz vstupuje do novej fázy. Naďalej sa nachádzame v ťažkom období,“ povedal. „Pred nami je však svetlo nádeje,“ dodal.

Peking donedávna uplatňoval politiku nulovej tolerancie voči COVIDU-19 zahŕňajúcu masové testovanie a rozsiahle uzávery. Táto politika okrem iného podkopávala ekonomickú aktivitu v krajine. Nedávny odklon od tejto politiky viedol k nárastu počtu prípadov nákazy, ďalšiemu útlmu hospodárskej aktivity a obavám mnohých krajín z šírenia koronaviru návštevníkmi z Číny.

Čína, koronavírus Čítajte viac WHO žiada Čínu, aby zdieľala špecifické informácie o šírení koronavírusu

Uvoľneniu politiky predchádzali rozsiahle protesty obyvateľov Číny. Viacerí z nich teraz dúfajú v návrat k normálu, niektorí však zostávajú voči vláde kritickí, napísala agentúra Reuters.

Vlna nových prípadov nákazy koronavírusom zahltila nemocnice i pohrebné ústavy po celej krajine. Analytici z britskej spoločnosti Airfinity odhadujú, že covid môže mať teraz v Číne na svedomí okolo 9 000 životov den­ne.

Šéf čínskeho národného centra pre infekčné choroby Čang Wen-chung v rozhovore uviedol, že v samotnom Šanghaji je teraz okolo desať miliónov nakazených. Odhadol, že približne 50 000 nakazených v tomto meste bude v nasledujúcich týždňoch potrebovať hospitalizáciu. Šanghaj je so zhruba 25 miliónmi obyvateľov najľudnatejším mestom v Číne.

10 debata chyba
Viac na túto tému: #Čína #koronavírus