Bývalého parížskeho arcibiskupa Aupetita vyšetrujú pre podozrenie zo sexuálneho násilia

Vo Francúzsku vyšetrujú bývalého parížskeho arcibiskupa Michela Aupetita kvôli podozreniu zo sexuálneho útoku na človeka, ktorý má status obzvlášť zraniteľnej obete.

04.01.2023 14:44
Michel Aupetit Foto:
Bývalý parížsky arcibiskup Michel Aupetit (uprostred) počas kázne v katedrále Notre Dame
debata

Informoval o tom denník Le Monde. Aupetit predvlani rezignoval na svoj príspevok kvôli správam médií, podľa ktorých mal intímny vzťah so ženou. Priznal, že si boli blízki, o sexuálnom pomere ani milostný vzťah podľa neho ale nešlo.

Francúzske úrady minulý mesiac začali predbežné vyšetrovanie obvinení, že sa bývalý arcibiskup dopustil sexuálneho útoku na osobu, ktorá má status obzvlášť zraniteľnej obete, na základe trestného oznámenia podaného parížskou diecézou.

Aupetit predvlani ponúkol demisiu pápežovi Františkovi po tom, čo sa v médiách objavili správy o tom, že udržiaval intímny vzťah so ženou v roku 2012, teda ešte pred nástupom do funkcie. Pápež demisiu prijal. Aupetit obvinenia odmieta.

Televízia BFM TV uviedla, že Aupetit udržiaval vzťah s sobou, ktorá má status obzvlášť zraniteľnej obete. Zdroj blízky vyšetrovaniu oznámil agentúre AFP, že vyšetrovanie preveruje „výmenu e-mailov“ medzi Aupetitom a ženou.

Parížska diecéza potvrdila, že na Aupetita podala trestné oznámenie. Dodala ale, že nie je schopná povedať, či ide o trestný čin. Právnik duchovného Jean Reinhart sa k prípadu odmietol vyjadriť.

Hovorkyňa diecézy v roku 2021 uviedla, že Aupetit „sa správal nejednoznačne k osobe, ktorá mu bola veľmi blízka“, a dodala, že nešlo o „milostný vzťah“ ani o vzťah sexuálny. Skutočnosť, že odstúpil, podľa nej nie je priznaním viny. Katolícki kňazi sú podľa cirkevnej náuky viazaní celibátom a majú praktizovať sexuálnu zdržanlivosť.

Aupetit bol arcibiskupom v čase, keď parížsku katedrálu Notre-Dame zachvátil obrovský požiar. Pravidelne vystupoval v televízii v snahe získať prostriedky na opravu svetoznámej cirkevnej pamiatky v srdci Paríža. Sedemdesiatje­denročný duchovný, pôvodným povolaním lekár, stál na čele najväčšej francúzskej arcidiecézy od roku 2017.

Francúzska cirkev sa stále spamätáva zo zverejnenia zdrvujúcej správy nezávislej komisie vedenej Jeanom-Markom Sauvom, ktorá v októbri 2021 odhalila, že katolícki kňazi od roku 1950 zneužili 216-tisíc detí, väčšinou chlapcov. Francúzski prokurátori tiež vyšetrujú kardinála Jeana-Pierra Ricarda, ktorý sa vlani priznal, že pred 35 rokmi sexuálne zneužil štrnásťročné dievča, aj keď čin je najskôr premlčaný.

Kostol / Modlitba / Čítajte viac Francúzi odkryli hriechy katolíckej cirkvi. Kňazi zneužili státisíce detí
debata chyba
Viac na túto tému: #Michel Aupetit
Čítajte Pravdu bez reklamy

Svižnejší web a články bez rušenia. Žiadne reklamy iba za 1,50 € mesačne.

Pravda bez reklamy