V iránskom drone na Ukrajine našli súčiastky z rôznych krajín vrátane USA

V iránskom drone zostrelenom vlani na jeseň na Ukrajine našli súčiastky vyrobené viacerými americkými a západnými spoločnosťami.

04.01.2023 17:07
Dron / Foto: ,
Požiarnici zasahujú v zničenej budove v Kyjeve po ruskom dronovom útoku, október 2022
debata (48)

Vyplýva to z vyšetrovania ukrajinských tajných služieb. Informovala o tom americká stanica CNN, ktorá mala možnosť nahliadnuť do výsledkov vyšetrovania. Z celkovo 52 súčiastok vybraných z iránskych dronov Šahíd-136 by 40 mohlo byť podľa vyšetrovania vyrobených rozličnými americkými spoločnosťami. Zvyšných dvanásť vyrobili v Kanade, Číne, Japonsku, Švajčiarsku a na Taiwane.

Ukrajina svoje zistenia zdieľala s predstaviteľmi americkej vlády na konci minulého roka. Tieto výsledky potvrdzujú rozsah problému, ktorému čelí vláda amerického prezidenta Joea Bidena. Washington sa zaviazal zabrániť Iránu vyrábať drony, ktoré Rusko používa na Ukrajine.

Video
Vojna dronov. Ten ukrajinský znivočil ruský tank

Viacerí americkí predstavitelia v rozhovoroch uviedli, že snahou USA je zabrániť Iránu vyrábať drony a sťažiť Rusku používanie bezpilotných „kamikadze“ lietadiel, napísal minulý týždeň na svojej webovej stránke denník The News York Times.

Vorošylov Čítajte viac Zostrelil ruské rakety i päť dronov. Zelenskyj vyznamenal ukrajinského pilota

Podľa CNN Biely dom vytvoril skupinu, ktorá má vyšetriť, ako sa technológie USA a ďalších západných krajín dostali do iránskych dronov. USA zaviedli prísne obmedzenia na vývoz špičkového materiálu do Iránu.

Predstavitelia Spojených štátov sa teraz usilujú tieto opatrenia posilniť. Vyzývajú spoločnosti, aby lepšie monitorovali dodávateľské reťazce a usilovali sa zistiť totožnosť distribútorov, ktorí tieto výrobky predávajú nepriateľským činiteľom.

Video
Takto dronmi ničíme ukrajinské pozície, chvália sa Rusi

Žiadne dôkazy však nepotvrdzujú, že ide o obchádzanie amerických sankcií a vedomý vývoz technológií s cieľom použiť ich pri výrobe dronov. Ukrajinské vyšetrovanie preto ukazuje, že Irán si aj napriek sankciám dokáže zaobstarať komerčne dostupné technológie.

Rusko iránske drony nasadzuje na Ukrajine pri útokoch voči civilistom i útokoch na kľúčovú infraštruktúru. Viaceré západné krajiny požiadali OSN, aby používanie týchto dronov vyšetrila. Viacero krajín aj EÚ v tejto súvislosti zaviedlo voči Iránu sankcie.

Kyberbezpečnosť / Ransomware / Hacker / Heker / Technológie / Čítajte viac Západné mikročipy aj napriek sankciám končia v ruských zbraňových systémoch
48 debata chyba
Viac na túto tému: #dron #vojna na Ukrajine