Nemecký minister zdravotníctva sa obáva nového subvariantu koronavírusu

Nemecký minister zdravotníctva Karl Lauterbach vo štvrtok vyjadril znepokojenie nad novým subvariantom koronavírusu XBB.1.5, ktorý bol objavený v októbri. Uviedol to na svojom Twitteri. TASR správu prevzala z agentúry DPA.

05.01.2023 06:45
nemecko berlín koronavirus metro rúško covid Foto: ,
Berlínske metro na archívnej snímke
debata (13)

„Dúfajme, že sa nám podarí prežiť zimu ešte skôr, než sa tu nový variant rozšíri,“ uviedol Lauterbach, pričom poukázal na šírenie XBB.1.5 najmä na severovýchode Spojených štátov. Dodal, že nový variant spôsobil v tejto oblasti zvýšený počet hospitalizovaných pacientov.

„Monitorujeme, či sa XBB.1.5 v Nemecku nachádza a ako rýchlo sa šíri,“ vyhlásil minister.

Americké Centrum pre kontrolu a prevenciu chorôb (CDC) odhaduje, že subvariantom koronavírusu XBB.1.5 sa v poslednom týždni roka 2022 infikovalo približne 40,5 percenta zo všetkých nových prípadov nákazy v USA. Určité obavy z nového variantu vyjadrila aj Svetová zdravotnícka organizácia (WHO).

Agentúra DPA pripomína, že subvariant omikronu XBB.1.5, ktorý bol objavený vlani v októbri, je nákazlivejší, než všetky predošlé verzie koronavírusu. Uviedla to technická riaditeľka WHO pre COVID-19 Maria Van Kerkhoveová.

Podľa genetického rozboru sa subvariant šíri najmä v Európe a Spojených štátoch amerických, pričom ho zaznamenali už v 29 krajinách sve­ta.

13 debata chyba
Viac na túto tému: #Nemecko #koronavírus