V Iráne v súvislosti s protivládnymi protestami popravili ďalších dvoch mužov

V Iráne v sobotu popravili dvoch mužov, ktorých odsúdili za údajné zabitie dobrovoľníka v polovojenskej jednotke počas protivládnej demonštrácie. Počet známych popráv od začiatku protestov vyvolaných smrťou mladej ženy v policajnej väzbe sa tak vyšplhal na štyri. Všetci čelili medzinárodne kritizovaným, rýchlym procesom, ktoré sa konali za zatvorenými dverami.

07.01.2023 18:42
Irán Foto: ,
debata (12)

Tlačová agentúra Mizan napojená na iránske súdnictvo informovala, že mužov uznali vinnými zo zabitia dobrovoľníka zo síl Basídž, ktoré patria k iránskym Revolučným gardám, 3. novembra v meste Karadž. Milície boli nasadené vo veľkých mestách, kde napádali a zatýkali demonštrantov, ktorí sa v mnohých prípadoch bránili. Mužov okrem toho uznali vinnými z „korupcie na Zemi“, čo je obvinenie, ktoré nesie so sebou trest smrti.

Aktivisti tvrdia, že pre obvinenia v súvislosti s protestmi dostalo v Iráne počas procesov za zatvorenými dverami tresty smrti najmenej 16 ľudí. Takéto tresty sa vykonávajú zvyčajne popravou obesením.

„Európska únia je zdesená popravou Mohammada Mahdího Karámího a Sejida Mohammada Hosejního, ktorí boli v súvislosti s prebiehajúcimi protestmi v Iráne zatknutí a odsúdení na smrť,“ vyhlásil hovorca šéfa európskej diplomacie Josepa Borrella. Ide podľa neho o „ďalší znak toho, že iránski predstavitelia násilne potláčajú demonštrácie obyvateľov“.

EÚ opätovne vyzvala Teherán, aby „okamžite ukončil odsúdeniahodné praktizovanie trestov smrti a popráv účastníkov protestov“.

Masové protesty vypukli v Iráne v polovici septembra po smrti mladej Kurdky Mahsy Amíníovej, ktorú zatkla mravnostná polícia za údajné porušenie pravidiel obliekania pre ženy.

Iránske bezpečnostné zložky voči účastníkom demonštrácií, ktoré režim označuje za nepokoje vyvolané zahraničnými nepriateľmi Teheránu, tvrdo zasahujú. O život prišli už stovky ľudí a ďalšie tisíce skončili vo väzbe.

12 debata chyba
Viac na túto tému: #Irán #Mahsa Amíníová